Μετάβαση στο κύριο περιεχόμενο

Αρχιερατικό Συλλείτουργο για τα Ονομαστήρια του Μητροπολίτη Κορυτσάς Ιωάννου (ΦΩΤΟ-ΒΙΝΤΕΟ) - Bashkëmeshim Kryehieratik me rastin e emrit të Mitropolitit të Korçës Joan!

Kisha Orthodhokse sot kremton ditën  kur Ndërroi Jetë  Apostull e Ungjillor Joan Theologut. Po sot, Hirësia e Tij Joani, Mitropoliti i Korçës feston emrin e tij. Me këtë rast  në Katedralen e Korçës, Ngjallja e Krishtit, u mbajt një Liturgji Hyjnore Arhieratike. Këtë Liturgji e udhëhoqi Hirësia e Tij Joani së bashku me Mitropolitin e Kosturit Hirësin e Tij Serafim i cili së bashku me një grup të madh klerikësh dhe besimtarësh nga Kosturi erdhi në qytetin tonë me qëllim të merrte pjesë në Liturgjinë festive dhe të uronte nga afër Mitropolitin e Korçës Joan.

Gjatë gjithë Liturgjisë të gjithë besimtarët ndjenë drejtpërdrejt frymën shpirtërore dhe vëllazërore që transmetohej nga të dy Kryehierarkët.

Në fund Mitropoliti i Kosturit Serafim, shprehu kënaqësinë dhe gëzimin e tij të madh  që ishte  prezent në një ditë kaq të veçantë për Mitropolitin e Korçës Joan dhe për të gjithë besimtarët e Mitropolisë së Korçës. Fjalët e tij u përqëndruan në marrdhëniet historike të dy Mitropolive por dhe gjithashtu dhe në faktin që sot, në kohët që jetojmë, më shumë se kurrë kemi nevojë të jemi pranë njëri tjetrit dhe të shprehim dashurinë tonë me vepra. Sepse nëse dikush thotë që e do Zotin por nuk do vëllanë e tij ai është gënjeshtar.

Me këtë rast Mitropoliti i Kosturit Serafim dhuroi tek Mitropoliti i Korçës Joan një egolp me ikonën e së Tërëshenjtës për të cilën u kujdes Shën Joan Theologu, që përkujtohej sot, sipas porosisë që i la Krishti në Kryq.

Mitropoliti i Korçës, Hirësia e Tij Joani, falenderoi nga zemra Mitropolitin Serafim por dhe të gjithë klerikët dhe besimtarët që e shoqëronin. Në fjalën e tij falenderuese dhe Mitropoliti Joan, përmendi domosdoshmërinë e mbizotërimit të dashurisë në të gjitha marrdhëniet tona me njerëzit e tjerë. Ajo duhet të mbushë çdo çast, çdo moment dhe veprim të jetës sonë.

Në fund të Liturgjisë Mitropoliti Joan mori si dhuratë simbolike disa buqeta me lule, nga Rinia Orthodhokse e Korçës, nga Gjimnazi Jo-Publik Platon si dhe nga Shkolla Greko-Shqiptare Omiros nxënësit e sëcilës i kënduan disa vargje me këtë rast të veçantë.

Në një prej dhomave pritëse,  të Katedrales Ngjallja e Krishtit Mitropoliti Joan mori nga afër dhe njëherë urimet e Mitropolitit të Kosturit Serafim, të Konsullit të Përgjithshëm Grek  në Korçë z Gjeorgjio Alamano, e të  shumë  klerikëve dhe besimtarëve të tjerë të qytetit.

Të gjithë nga zemra i urojmë Për Shumë Vjet o Kryezot! Zoti të të falë shëndet dhe ndriçim që të udhëzosh grigjën tënde drejt shpëtimit.

Më poshtë do të shikoni fotografi dhe video, nga Liturgjia Hyjnore e jo vetëm,  për të pasur një informacion sa më të plotë.Ανέκαθεν η Ιερά Μητρόπολη Καστορίας ήταν συνδεδεμένη ανά τους αιώνες με τη γειτονική Ιερά Μητρόπολη Κορυτσάς.
Μάλιστα, ένα αρκετά μεγάλο τμήμα της Ιεράς Μητροπόλεως Καστορίας, βρίσκεται σήμερα στην Μητρόπολη της Κορυτσάς.
Προ ολίγων μηνών ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κορυτσάς κ. Ιωάννης επισκέφτηκε την Καστοριά και συλλειτούργησε με τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Καστορίας κ. Σεραφείμ και τον γείτονα επίσης Μητροπολίτη Σισανίου και Σιατίστης κ. Παύλο, στον Ιερό Ναό του Αγίου Νικάνορος.
Έτσι, ο Μητροπολίτης Καστορίας κ. Σεραφείμ, το Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου 2015, ημέρα μνήμης του Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου αλλά των ονομαστηρίων του Μητροπολίτου Κορυτσάς κ. Ιωάννου, ανταπόδωσε την επίσκεψη αυτή και έφτασε στη γειτονική Μητρόπολη.
Στον περίλαμπρο Ιερό Ναό της Αναστάσεως του Κυρίου Κορυτσάς τελέσθηκε Αρχιερατικό Συλλείτουργο, προεξάρχοντος του εορτάζοντος Μητροπολίτου κ. Ιωάννου και συλλειτουργούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Καστορίας κ. Σεραφείμ, με την παρουσία του Βουλευτού Κοζάνης κ. Γεωργίου Κασαπίδη όπως και του Γενικού Προξένου της Ελλάδας στην Κορυτσά κ Γεώργιο Αλαμάνο ενώ στο Ιερό Βήμα παρίστατο συμπροσευχόμενος ο Γέροντας Στέφανος Καθηγούμενος της Ιεράς Μονής Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Δρυόβουνου.
Ο κ. Σεραφείμ μίλησε στο πολυπληθές εκκλησίασμα και μίλησε για τον Άγιο Ιωάννη τον Θεολόγο, τονίζοντας πως το χαρακτηριστικό του γνώρισμα είναι η αγάπη, γι’αυτό και ονομάζεται ο μαθητής της αγάπης.
Μόνο διά της αγάπης θα μπορούμε να πορευθούμε σ’αυτή τη δύσκολη εποχή. Μόνο διά της αγάπης μπορούμε να φτάσουμε στο Θεό και να Τον γνωρίσουμε.
Και συμπλήρωσε λέγοντας πως αυτός ο οποίος αγαπά τον Θεό αγαπά και τον συνάνθρωπο και στο πρόσωπο του κάθε ανθρώπου βλέπει πάντοτε το πρόσωπο του Θεού.
Τέλος, ευχήθηκε στον αδελφό του κ. Ιωάννη να έχει υγεία, δύναμη και ενίσχυση στην ευθυνοφόρο διακονία του θυμίζοντας σε όλους και στον ίδιο πως και οι δύο κατέχουν το θρόνο ιστορικών Μητροπόλεων. Έτσι σε μια από τις σημαντικότερες στιγμές στην ιστορία, ως Μητροπολίτης Καστοριάς ήταν ο Γερμανός Καραβαγγέλης ενώ στην Μητρόπολη Κορυτσάς ήταν ο εθνομάρτυρας Φώτιος. Ο Μητροπολίτης Καστοριάς χάρισε για τα ονομαστήρια του στο Μητροπολίτη Κορυτσάς ένα εγκόλπιο που είχε εικονογραφημένο την εικόνα της Παναγίας.  
Να σημειώσουμε δε, ότι κλήρος και λαός υποδέχθηκαν μετά πολλής χαράς τον Μητροπολίτη της Καστοριάς και τη συνοδεία του και εξεδήλωσαν την αγάπη τους και το σεβασμό τους στο πρόσωπό τους.
Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κορυτσάς κ. Ιωάννης χάρηκε ιδιαίτερα για την επίσκεψη του Μητροπολίτη Καστορίας, τον ευχαρίστησε και συμπλήρωσε και ο ίδιος ότι μόνο διά της αγάπης μπορούμε να ανταποκριθούμε σήμερα στα κελεύσματα της κοινωνίας.
Ο Μητροπολίτης Κορυτσάς έλαβε και πολλές ανθοδέσμες από τα παιδιά του Ελληνικού Σχολείου Όμηρος και του Λυκείου Πλάτωνα. Τα παιδιά των κατηχητικών και του ελληνικού σχολείου του τραγούδησαν και ένα τραγούδι για τα ονομαστήρια του. 
Δείτε τα βίντεο και τις φωτογραφίες. 

Σχόλια

Δημοφιλείς αναρτήσεις από αυτό το ιστολόγιο

Ηπειρώτες Ευεργέτες της Τουρκοκρατίας και Ελληνοκρατίας

Αποκαλύπτουμε : Αίτημα στον ΟΗΕ για την εδαφική αποκατάσταση της Αλβανίας με Ελληνικά εδάφη, ετοιμάζει ο Αλβανός πρωθυπουργός Έντι Ράμα.

Το αίτημα αυτό προς ΟΗΕ και Διεθνείς Οργανισμούς έχουν ήδη υπογράψει όλοι οι βουλευτές που ¨ελέγχει ¨ ο Έντιι Ράμ , Αλβανοί βουλευτές των Σκοπίων, αλλά και του Μαυροβουνίου . 


Το αίτημα αυτό θα συνοδεύεται από χιλιάδες υπογραφές Αλβανών που θα δηλώνουν μόνιμη κατοικία ή τόπο εργασίας "Ελλάδα¨ και φυσικά από τους "Τσάμηδες" που υπογράφουν από τους πρώτους, ως "δεδιωγμένοι" από τις "αλύτρωτες" εστίες τους. 


Μην ξεχνάμε ότι , το 52% των αλλοδαπών ̟ που διαµένουν στην Ελλάδα έχουν Αλβανική υπηκοότητα. ( δεν θέλουμε να τους κάνουμε την ζωή δύσκολη ). 


Οι οπαδοί της ¨Μεγάλης Αλβανίας ¨ και του Αλβανικού Μεγαλοϊδεατισμού , με τις ευλογίες και την ενθάρρυνση του Αλβανού πρωθυπουργού ¨γυρίζουν¨ στα προς προσάρτηση "Αλβανικά εδάφη" και συλλέγουν χιλιάδες υπογραφές. 


Ξυπνήστε ! 
Το πρόβλημα που θα ανακύψει εξαιτίας της αδράνειά μας , κρίνεται εξαιρετικά σοβαρό , αφού , θα δημιουργήσει ¨προ ανάχωμα¨ υπέρ της Αλβανίας στο διεθνές δίκαιο με σκοπό να γίνει πεπ…

Αναμνήσεις από το άνοιγμα των εκκλησιών στη Β. Ήπειρο και η πρώτη ελεύθερη Ανάσταση το 1992

Ἡ Ἀλβανία κάτω ἀπό τήν ἐξουσία τοῦ κομμουνιστικοῦ κόμματος ὑπῆρξε τό μοναδικό συνταγματικά ἀθεϊστικό κράτος στόν κόσμο, κατά τήν περίοδο 1967-1990. Τήν περίοδο αὐτή ἀπαγορεύθηκε κάθε θρησκευτική ἱεροπραξία, καταστράφηκαν ἐκ θεμελίων οἱ περισσότεροι τόποι λατρείας, ἐνῶ ἀπεσχηματίστηκαν ὅλοι οἱ ἱερεῖς, καί πολλοί ἀπό αὐτούς ἐξορίστηκαν ἤ πέθαναν μαρτυρικά στίς φυλακές. Ἀπό τό 1976 ἐπίσης ἀπαγορεύθηκαν διά νόμου ὅλα τα χριστιανικά ὀνόματα. Ἡ ἀπαγόρευση αὐτή ἔπληξε ὅλους τούς ἀλβανούς πολίτες, ἀλλά ἰδιαίτερα τούς βορειοηπειρῶτες ἀδελφούς μας, γιά τούς ὁποίους ἡ ὀρθόδοξη πίστη ἦταν βασικό συστατικό τῆς ἐθνικῆς τους ἰδιοπροσωπίας. Βασική ἀρχή τοῦ Κόμματος Ἐργασίας τῆς Ἀλβανίας ἦταν: «Κύριος σκοπός τοῦ κράτους εἶναι ἡ παραγωγή. Ὅποιος δέν παράγει, ὅπως οἱ ἱερεῖς, δέν ἔχει θέση στή νέα μας κοινωνία». Ἔτσι μέχρι τό 1990 οἱ ἀδελφοί μας ἔμεναν ἀβάπτιστοι, ἀστεφάνωτοι, ἀλειτούργητοι, ἀκήδευτοι, (μέ ἐλάχιστες ἐξαιρέσεις ἱερέων πού μέ κίνδυνο τῆς ζωῆς τους τελούσανν κρυφά κάποια μυστήρια).          …