Μετάβαση στο κύριο περιεχόμενο

Άγνωστο αλβανικό "πατριωτικό φόρουμ", αποδίδει φόρο τιμής στο ψευτοπαπά και μεθύστακα Νικόλα Μάρκο! Προκαλούν σοβαρά την ορθόδοξη κοινότητα παραμονή Χριστουγέννων! - Një grup "horrash nacionalistë" nderojnë pseudopriftin dhe pijanikun Nikolla Marku! Ofendojnë rëndë të gjithë komunitetin orthodhoks!

FAKTI SOT – “Te dashur vellezer me Krishtin! Provokimi i rende i nje Forumi patriotik duke ftuar te gjitha Komunitetet Fetare dhe mos ftuar Komunitetin Orthodoks ishte nje ngjarje e rende, e miremenduar dhe e paguar nga qarqe te caktuara te cilat kane disa kohe qe po punojne per nje qellim. Denigrimin e Krishterimit dhe perçarjen mes komuniteteve te besimeve fetare. Natyrisht kush eshte ne qender te vemendjes? Eshte e qarte! Komuniteti Orthodoks. I vetmi qe ne keto 25 vite te lirise se besimit fetar, ka deshmuar qe eshte solid, kreativ dhe funksional. Ka ndertuar baza te forta besimi nepermjet vlerava, nuk ka hedhur doza percarese mes komuniteteve te tjera, ka pare punen e vet madje ndoshta duke bere me shume per te varferit dhe njerezit ne nevoje se sa te gjitha qeverite se bashku. Ka ndertuar institucione besimi ne shume pak vite sa do te duheshin shekuj te tere. Institucione besimi me te gjitha parametrat dhe ato qe duhet te kete nje institucion besimi jo llaç e tulla dhe armiqesi apo veprimtari te dyshimte. Ka ndertuar shkolla dhe institucione edukimi sa asnje qeveri me te gjitha fondet nuk do ndertonte me vite te tere. Ndoshta kjo ka rene ne sy dhe ketu godet i ligu. Duke organizuar konferenca dekorimi ne formen e nje kurthi. Duke u munduar te fyeje besimtaret orthodokse perpara Krishtlindjes, lindje se Atit tone, Perendia yne Jizu Krisht. Jane aq tinzare sa nuk flasin me emra ne kronikat e tyre se kush dhe ke perfaqeson orthodoksi prift i veteshpallur qe ka uzurpuar nje Kishe te Shenjte dhe te bekuar ne Elbasan. Nga kush kane turp qe nuk e thone me emer? Mos valle e bejne qellimisht? Natyrisht qe PO! A mund te perfaqesohen orthodokset shqiptare nga nje pijanec ordiner qe ben akte te turpshme ne Kishe? Qe pagezon apo kryen rite martesore dhe mortore kur nuk di as shkrim e kendim? Kur nuk lexon ungjillin dhe nuk e di se si eshte rruga e Zotit? Kete e beri para nje dite vellezer dhe motra ne Krishtin nje Forum pa emer dhe identitet. E ben ata qe nuk e duan Zotin por duan poshtersine, diktaturen, perdhosjen dhe shkaterrimin e Kishave, vrasjen e prifterinjve dhe besimtareve. Ata qe prishen Kishat por nuk vrane besimin. Mos mendoni se fryma e tyre e ligesise mbaroi ne vitin 1990. Gaboheni! Ata jane gjalle per te turperuar, mashtruar dhe poshteruar veten e tyre dhe jo ne. Ne kemi driten ata kane thikat pas shpine per te na percare dhe genjyer veten e tyre, por jo ne. Gabohen rende! Ne jemi mese te bashkuar nen drejtimin e Kryepeshkopit tone te ndriçuar +Anastasi. Mitropoliteve. Prifterinjeve. Dhjakoneve. E gjithe vellazeria jone e Krishtere!
Vellezer dhe motra ne Krishtin! Duhet reaguar urgjent! Harmonia dhe vlerat e tolerances fetare nuk duhet te vihen ne rrezik. Trupi Diplomatik. Ambasada e BE. Qeveria. Kryeministri Edi Rama. Presidenti i Republikes Bujar Nishani. Ministrat e Kabinetit. Komunitetet Fetare te cilat ishin edhe te pranishme ne kete konference te turpshme.
KUJDES! Komuniteti Orthodoks Himarjot po ju paralajmeron sa nuk eshte vone!”


Γεγονός- «Αγαπητά εν Χριστώ Αδέρφια! Αλβανικό πατριωτικό φόρουμ προκαλεί σοβαρά. Καλώντας όλες τις θρησκευτικές κοινότητες της Αλβανίας και όχι τους ορθοδόξους αποτελεί σοβαρό προκλητικό γεγονός, μελετημένο στις λεπτομέρειες και πληρωμένο από συγκεκριμένα κυκλώματα που εργάζονται προς αυτή την κατεύθυνση που στοχεύει στην απαξίωση του Χριστιανισμού και την διχόνοια μεταξύ των θρησκευτικών κοινοτήτων. Φυσικά ποιος είναι στο επίκεντρο της προσοχής; Είναι ξεκάθαρο. Η Ορθόδοξη κοινότητα. Η μόνη κοινότητα που κατά τα τελευταία αυτά τα 25 χρόνια της θρησκευτικής ελευθερίας, έχει επιβεβαίωση πως είναι ενιαία δημιουργική και λειτουργική. Έχει σταθερές βάσεις αξιών και δεν έχει  διχαστικές τάσεις. Πάντοτε έχει κοιτάξει τα δικά του και μάλιστα προφέροντας τόσο πολύ για τους ανθρώπους που βρίσκονται εν ανάγκη περισσότερο απ’ όλες τις αλβανικές κυβερνήσεις μαζί.
Έχει χτίσει ιδρύματα πίστεως σε πολύ λίγα χρόνια ενώ θα χρειάζονταν ολόκληρη αιώνες.
Θρησκευτικά ιδρύματα μέσα σε όλα τα καθορισμένα πλαίσια και όχι απλώς λάσπη και τούβλα , εχθρότητα και ύποπτη δραστηριότητα. Έχει κτίσει σχολεία και διάφορα εκπαιδευτικά ιδρύματα όσο καμία κυβέρνηση δεν έχει κάνει σε πολλά χρόνια. Ίσως αυτό να προκαλεί και εκεί χτυπά ο εχθρός. Οργανώνοντας συνεδριάσεις απόδοσης φόρου τιμής που αποτελούν παγίδες. Προσπαθώντας να προσβάλλουν τους ορθόδοξους πιστούς πριν τα Χριστούγεννα, πριν από την γέννηση του Θεανθρώπου.  Είναι τόσο άγριοι, που δεν μιλούν με ονόματα στα χρονικά τους για το ποιόν εκπροσωπεί ο αυτό-αποκαλούμενος ιερέας που έχει καταλάβει διά της βίας ένα Ιερό Ναό του Ελμπασάν. Από ποιον ντρέπονται και δεν λένε τ’ όνομα του; Μήπως έγινε σκόπιμα; Φυσικά και ΝΑΙ! Μπορούν να εκπροσωπηθούν οι ορθόδοξοι από έναν κοινό μεθύστακα που τελεί πράξεις ξεδιάντροπες σε Ιερό Ναό; Που βαπτίζει και τελεί Γάμους και κηδείες όταν δεν ξέρει ούτε να διαβάσει, ούτε να γράφει; Όταν δεν διαβάζει το Ευαγγέλιο και δεν ξέρει πως είναι ο δρόμος του Θεού; Αυτό το έκανε και πριν από μια μέρα αδέρφια εν Χριστώ σε ένα Φόρουμ χωρίς όνομα και ταυτότητα. Το έκαναν αυτοί που δεν αγαπούν τον Θεό και αγαπούν την χυδαιότητα, την δικτατορία, την βεβήλωση και την καταστροφή των Ιερών Ναών, τους φόνους των ιερέων και των πιστών. Αυτοί που κατέστρεψαν τις εκκλησιές μας αλλά δεν σκότωσαν την πίστη μας. Μην σκεφτείτε ότι το πνεύμα της κακίας τους τελείωσε το 1990. Κάνετε λάθος! Εκείνοι είναι ζωντανοί, ηττημένοι, εξαπατημένοι και ταπεινωμένοι και τίποτα δεν έχουν κάνει σε μας. Εμείς έχουμε το φώς ενώ εκείνοι τα πισώπλατα μαχαιρώματα για να μας διχάσουν και εξαπατώντας ξανά τον εαυτό τους, αλλά όχι εμάς. Κάνουν μεγάλο λάθος! Εμείς είμαστε ενωμένοι υπό την καθοδήγηση του φωτισμένου Αρχιεπισκόπου μας Αναστασίου, των Μητροπολιτών  μας, των κληρικών μας, των διακόνων μας. Όλοι η χριστιανική μας αδελφότητα. Αγαπητά εν Χριστώ αδέρφια! Πρέπει να αντιδράσουμε αμέσως! Επιγόντως! Η αρμονία και οι αξίες της θρησκευτικής ανεκτικότητας δεν πρέπει να διακινδυνέψουν. Το διπλωματικό σώμα. Η Πρεσβείες της ΕΕ. Η κυβέρνηση. Ο Πρωθυπουργός Έντι Ράμα. Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας κ Μπουγιάρ Νισάνη. Οι Υπουργοί, οι θρησκευτικές κοινότητες που ήταν παρούσες στην ντροπιαστική αυτή συνεδρίαση. Προσοχή. Η Ορθόδοξη Κοινότητα της Χιμάρας σας προειδοποιεί όσο δεν είναι αργά!»

Σχόλια

Δημοφιλείς αναρτήσεις από αυτό το ιστολόγιο

Οι ΗΠΑ αποστέλλουν 950 τεθωρακισμένα οχήματα στην Αλβανία.

Οι ΗΠΑ αποστέλλουν εσπευσμένα 70 θωρακισμένα οχήματα στην Αλβανία (πρώτη  αποστολή) ενώ τους επόμενους  μήνες θα αποσταλούν άλλα 180 τα οποία  θα ανέλθουν συνολικά σε  950, εξοπλίζοντας τον αλβανικό στρατό για χερσαίες επιχειρήσεις . Πρόκειται για μια σαφή και κατηγορηματική κίνηση της Ουάσιγκτον στα τεκταινόμενα στο Κοσσυφοπέδιο και την ένταση  που έχει αναπτυχθεί τις τελευταίες ημέρες.

Ηπειρώτες Ευεργέτες της Τουρκοκρατίας και Ελληνοκρατίας

Το Ισλαμικό Κράτος στρατολογεί «φουρνιές» Αλβανών από Σκόπια και Κοσσυφοπέδιο