Μετάβαση στο κύριο περιεχόμενο

Ο Ερντογάν ψηφίζει υπέρ του Έντι Ράμα! - Pas fotos Basha -Trump/Erdogan: "Fat Edi Ramës! S’di sa investime keni nga BE, por tonat nuk do të ndalen"


Το δημοσίευμα σημειώνει ότι ο Ερντογάν είναι υπέρ της αλληλεγγύης μεταξύ Ράμα και Μέτα

Ο πρόεδρος της Τουρκίας, Ρ.Τ. Ερντογάν, σε συνέντευξή του στην αλβανική τηλεόραση 'Top Channel',   αναφέρεται στις αλβανικές εκλογές αλλά και στις τουρκικές επενδύσεις στην Αλβανία.

Συγχρόνως ‘προειδοποιεί’ την αλβανική κυβέρνηση για τα εκπαιδευτικά μουσουλμανικά ιδρύματα του Φετουλάχ Γκιουλέν,  που λειτουργούν στην Αλβανία, ζητά να κλείσουν «για να μην μπει σε κίνδυνο η Αλβανία, όπως η Τουρκία πριν από ένα χρόνο».

Ο Τούρκος πρόεδρος τονίζει την υποστήριξη της Τουρκίας προς την Αλβανία με τις επενδύσεις που έχουν γίνει στη χώρα  και τις υπολογίζει σε τρία δισεκατομμύρια ευρώ «περισσότερα από όσα έχει προσφέρει η Ευρωπαϊκή Ένωση».

Θα τονίσει ακόμη ότι «η Αλβανία είναι μία χώρα με μοναδική πολιτιστική και θρησκευτική πολυμορφία και από αυτήν την άποψη υπάρχει αμοιβαίος σεβασμός μεταξύ Μουσουλμάνων και Χριστιανών.

Προσθέτει ότι υπάρχουν άλλοι που προσπαθούν να διαιρέσουν τη χώρα. «Προσεύχομαι να σπάσει το κεφάλι τους στο τοίχο», είπε χαρακτηριστικά ο Ερντογάν.

«Ο Ερντογάν έχει δημιουργήσει μια ειδική σχέση με τους Αλβανούς πρωθυπουργούς, αλλά φαίνεται ότι η σχέση με τον Έντι Ράμα, προχωρεί πολύ περισσότερο. Μάλιστα, δεν θα διστάσει να τον συγχαρεί στα μέσα της προεκλογικής εκστρατείας», γράφει με έκπληξη αλβανικό κείμενο.

Συγχρόνως ζητά από τον Ράμα  να έχει καλή σχέση με τον νεοεκλεγέντα πρόεδρο της Αλβανίας,  Ιλίρ Μέτα.

«Θέλω να ευχηθώ καλή επιτυχία στον αγαπητό μου φίλο και πρωθυπουργό Έντι στις προσπάθειές του. Επίσης και τον εκλεγμένο πρόεδρο, προσωπικά είμαι υπέρ της αλληλεγγύης μεταξύ τους», είπε ο Ερντογάν.
(gazetadita.al)

--
The Hellenic Information Team
              

  Το παρόν άρθρο μεταφράστηκε και επιμελήθηκε από το  © Βαλκανικό Περισκόπιο -Γιργος  χέδωρος
Επιτρέπεται η αναδημοσίευση μόνον με αναφορά  της ενεργής ηλεκτρονικής διεύθυνσης  του ιστολογίου παραγωγής- http://www.echedoros-a.gr
Presidenti turk, Reçep Tayyip Erdogan ka dhënë sot një intervistë për Top-Channel, që është qartazi një ndërhyrje elektorale në ndihmë të Edi Ramës. Nuk kuptohet se përse një president si Erdogan duhet të flasë për mediat shqip në këto kohë, ndërkohë që ka folur hapur në mbështetje të kryeministrit turk. Më tej akoma Erdogan ka deklaruar se ka faktorë që duan të përçajnë Shqipërinë, ndërkohë që kjo përgjigje kalon pa pyetjen se kush janë këta aktorë.

“Shqipëria është vend unik me shumëllojshmëri fetare e kulturore dhe në këtë aspekt ka një respekt reciprok mes myslimanëve dhe të krishterëve. kjo bashkëjetesë është një pasuri dhe lutem shpesh që të mbështetet edhe më tej nga Shqipëria. Por ka edhe të tjerë që përpiqen ta përcajnë Shqipërinë. Lutem që ata të thyejnë kokën në mur”, thotë Erdogan.

Kur vjen puna për zgjedhjet, presidenti turk, del hapur në mbështetje të Ramës, me një mesazh që nuk kuptohet se nga cilat arsye buron.

“Dua t’i uroj fat mikut tim të dashur, kryeministrit Edi në përpjekjet e tij. Po ashtu edhe presidentit të zgjedhur. Personalisht jam për një solidaritet mes tyre. Zgjedhjet në Shqipëri do të shënojnë fillimin e një epoke të re dhe unë besoj se shqiptarët do të fuqizojnë të ardhmen e tyre”, thotë Erdogan.

Dhe më tej akoma me një nëntekst gjeopolitik: “Investimet turke në Shqipëri kanë arritur në nivele shumë serioze, rreth 3 mld euro investime. Nuk e di sa investime keni marrë nga BE, por investimet tona nuk do të ndalen. Në Shqipëri ne kemi një rreze të gjerë investimesh dhe pak ditë më parë disa biznesmenë biseduan me mua për perspektivën e investimeve në Shqipëri pas zgjedhjeve”.

Σχόλια

Δημοφιλείς αναρτήσεις από αυτό το ιστολόγιο

Οι ΗΠΑ αποστέλλουν 950 τεθωρακισμένα οχήματα στην Αλβανία.

Οι ΗΠΑ αποστέλλουν εσπευσμένα 70 θωρακισμένα οχήματα στην Αλβανία (πρώτη  αποστολή) ενώ τους επόμενους  μήνες θα αποσταλούν άλλα 180 τα οποία  θα ανέλθουν συνολικά σε  950, εξοπλίζοντας τον αλβανικό στρατό για χερσαίες επιχειρήσεις . Πρόκειται για μια σαφή και κατηγορηματική κίνηση της Ουάσιγκτον στα τεκταινόμενα στο Κοσσυφοπέδιο και την ένταση  που έχει αναπτυχθεί τις τελευταίες ημέρες.

Ηπειρώτες Ευεργέτες της Τουρκοκρατίας και Ελληνοκρατίας

Το Ισλαμικό Κράτος στρατολογεί «φουρνιές» Αλβανών από Σκόπια και Κοσσυφοπέδιο