Μετάβαση στο κύριο περιεχόμενο

Ο Τσαβούσογλου «καπέλωσε» την Αλβανία και «ανακάλυψε» γκιουλενιστές στη χώρα - Ministri i Jashtëm turk: Ne kemi një kulturë, milionë shqiptarë janë turq. FETO ka depërtuar kudo, nesër mund të ketë grusht shteti dhe në Shqipëri
Ο Τούρκος υπουργός Εξωτερικών, Μεβλούτ Τσαβούσογλου, επισκέφθηκε την Αλβανία, όπου αναγορεύτηκε σε επίτιμο διδάκτορα του Πανεπιστημίου Mehmet Akif Ersoy. Στην τελετή αυτή, σύμφωνα με το τουρκικό πρακτορείο ειδήσεων Anadolu, παρευρέθηκε και ο πρόεδρος της Αλβανίας, Ιλίρ Μέτα.Μετά την βράβευσή του, ο Τούρκος ΥΠΕΞ απηύθυνε χαιρετισμό, λέγοντας:

«Θα εργαστούμε από κοινού για την προώθηση των σχέσεων υπό την ομπρέλα του ΝΑΤΟ.

»Ένας από τους τομείς της συνεργασίας μας είναι ο πολιτισμός και η παιδεία.

»Η αλβανική κουλτούρα είναι συστατικό της τουρκικής κουλτούρας, έτσι όπως η τουρκική κουλτούρα είναι συστατικό της αλβανικής κουλτούρας».

Και συμπλήρωσε:

«Γνωρίζουμε ότι οι θεσμοί της FETO αναπτύσσουν δραστηριότητες στην Αλβανία και οι Αλβανοί τους έχουν εμπιστευτεί την διαπαιδαγώγηση των παιδιών τους.

»Γιατί διεισδύουν στο σύστημα της παιδείας, γιατί προσελκύουν στα σχολεία παιδιά με άριστα αποτελέσματα;

»Στη συνέχεια διεισδύουν σε δομές όπως στη Δικαιοσύνη, την Αστυνομία, το Στρατό -αυτό έκαναν στην Τουρκία.

»Τότε θα πρέπει να εκτιμήσουμε πολύ σωστά το γεγονός ότι η ίδια κατάσταση επικρατεί και στην Αλβανία, όπου πρέπει να λάβουμε μέτρα από τώρα, για να μην είναι αργά αύριο.

»Γι’ αυτό και αναμένουμε την υποστήριξη της Αλβανίας στη μάχη κατά της οργάνωσης αυτής».

Να σημειωθεί ότι την ώρα που ο Τσαβούσογλου υποκρίνεται ότι η Τουρκία είναι χώρα μέλος του ΝΑΤΟ, ο σουλτάνος Ερντογάν απειλεί ΗΠΑ και Ισραήλ. Προφανώς και η Τουρκία έχει πλέον μόνο τυπικά σχέση με το ΝΑΤΟ.
Ministri i Jashtëm i Republikës së Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, ka vizituar sot Shqipërinë në kuadër të ceremonisë së ndarjes së Çmimeve “Mehmet Akif Ersoy” në Shkencë dhe Art, ku ministri Çavuşoğlu është nderuar me çmimin “Doctor Honoris Causa”, ndërsa në ceremoni ishte i pranishëm edhe presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, raporton Anadolu Agency (AA).

Çavuşoğlu, pas marrjes së çmimit ka mbajtur një fjalë përshëndetëse, ku është ndalur në marrëdhëniet mes Turqisë dhe Shqipërisë, mbështetjen e shtetit turk për Shqipërinë, si dhe në aktivitetet e organizatës terroriste FETO në botë, por edhe në Shqipëri. Ministri i Jashtëm i Turqisë, ka theksuar se Turqia pret mbështetjen e Shqipërisë në luftën kundër organizatës terroriste FETO.

“Jam shumë i lumtur që jam në këtë shtet të bukur me rastin ndarjes së çmimeve në shkencë dhe art. Edhe më parë kam marrë tituj të tillë nga universitet në botë, por të marr një çmim nga universiteti që mban këtë emër për mua është një ndjenjë shumë e veçantë.

Ne mundohemi të jemi shembull për gjithë botën me politikat tona. Ne po marrim masa për sigurinë dhe stabilitetin e vendeve të Ballkanit. Mundohemi që të jemi afër personave të grupeve, vurnerabël, t’i ndihmojë ato, duke filluar nga pjesa e papunësisë, problemet ekonomike.

Ju përcjell mesazhet e presidentit Recep Tayyip Erdoğan. Një Shqipëri stabile do të thotë një Turqi e fortë. Shqipërinë ne e mbështesim dhe japim ndihmën tonë për Shqipërinë mike, që është anëtare e NATO-s. Ne në Shqipëri e ndjejmë veten tonë si në shtëpinë tonë”, theksoi kryediplomati i Turqisë.

Ai tha se marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Turqisë zhvillohen në fusha të ndryshme, si në fushën e arsimit, kulturës, ekonomisë, duke shtuar se mundohen për të rritur bashkëpunimet në të gjitha fushat.

“Do të punojmë së bashku për rritjen e marrëdhënieve nën çatinë e NATO-s. Një nga fushat e bashkëpunimit tonë është kultura dhe arsimi. Kultura shqiptare është pjesë e kulturës turke, ashtu sikurse kultura turke është pjesë e kulturës shqiptare.

Në Turqi jetojnë miliona shtetas që janë më origjinë shqiptare. Ne do të vazhdojmë të jemi pranë shqiptarëve me institucionet turke që veprojnë në Shqipëri, siç është TIKA.

Ne dëshirojmë që numri i studentëve shqiptarë që studiojnë në Turqi të shtohet.

Fondacioni Maarif që prej një viti që është themeluar ka filluar ta tregojë veten në fushën e arsimit.

Shtetet që kanë parë fytyrën e FETO-s, pas tentativës për grusht shteti, i kanë ndërprerë marrëdhëniet me këtë organizatë.

Maarif duke vepruar në këto shtete ose i ka blerë këto shkolla, i ka transferuar ose i ka marrë në dorëzim, në mënyrë që arsimi të jetë më i sigurtë. Në Kosovë këtë vit janë hapur dy shkolla nga Maarif”, u shpreh Çavuşoğlu.

Presim mbështetjen e Shqipërisë në luftën kundër FETO-s

Duke folur për tentativën për grusht shteti vitin e kaluar në Turqi, nga organizata terroriste FETO, Çavuşoğlu theksoi:

“FETO është mundur të jetë pjesë e shtetit tonë dhe kanë bombarduar parlamentin. Pse i them këta? Disa shtete kanë treguar përpjekje për t’i larguar këto struktura.

Ne do të luftojmë deri në fund me këtë organizatë terroriste, prandaj duam t’i shikojmë vendet afër nesh.

E dimë që institucionet e FETO-s kanë aktivitetet e tyre në Shqipëri, dhe shqiptarët u kanë besua atyre edukimin fëmijëve e tyre.

Pikëpyetja ime është. Pse futen në sistemin edukimit, marrin në shkollë nxënëse dhe fëmijë të një niveli elitë?

Pastaj vazhdojnë të futen në struktura siç kanë bërë në Turqi, si në drejtësi, polici, ushtri.

Atëherë duhet ta vlerësojmë shumë mirë që e njëjta situatë ekziston në Shqipëri, ku duhet të marrim masa konkrete tani që mos jetë vonë nesër.

Prandaj presim mbështetjen e Shqipërisë në luftën kundër kësaj organizate.

Populli turk do të vazhdojë të jetë pranë shqiptarëve në çdo fushë.”

Në fund të ceremonisë organizuar nga Universitetit “Mehmet Akif Ersoy”, në bashkëpunim me Fondacionin Maarif dhe Universitetin e Tiranës, u ndanë çmimet “Mehmet Akif Ersoy” në Shkencë dhe Art, për personalitete në fushën e arsimit, kulturës dhe shkencës. Përveç presidentit të Shqipërisë, në ceremoni mbajtën fjalime përshëndetëse edhe rektori i Universitetit “Mehmet Akif Ersoy”, Adem Korkmaz, rektori i Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni, si dhe të ftuar të tjerë.


Σχόλια

Δημοφιλείς αναρτήσεις από αυτό το ιστολόγιο

Οι ΗΠΑ αποστέλλουν 950 τεθωρακισμένα οχήματα στην Αλβανία.

Οι ΗΠΑ αποστέλλουν εσπευσμένα 70 θωρακισμένα οχήματα στην Αλβανία (πρώτη  αποστολή) ενώ τους επόμενους  μήνες θα αποσταλούν άλλα 180 τα οποία  θα ανέλθουν συνολικά σε  950, εξοπλίζοντας τον αλβανικό στρατό για χερσαίες επιχειρήσεις . Πρόκειται για μια σαφή και κατηγορηματική κίνηση της Ουάσιγκτον στα τεκταινόμενα στο Κοσσυφοπέδιο και την ένταση  που έχει αναπτυχθεί τις τελευταίες ημέρες.

Ηπειρώτες Ευεργέτες της Τουρκοκρατίας και Ελληνοκρατίας

Το Ισλαμικό Κράτος στρατολογεί «φουρνιές» Αλβανών από Σκόπια και Κοσσυφοπέδιο