Εμφάνιση αναρτήσεων με ετικέτα Κορυτσά. Εμφάνιση όλων των αναρτήσεων
Εμφάνιση αναρτήσεων με ετικέτα Κορυτσά. Εμφάνιση όλων των αναρτήσεων

Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου 2017

Οι εξτρεμιστές ιερόσυλοι τρομοκρατούν τους ορθοδόξους: Άλλα δύο παρεκκλήσια εκλάπησαν και καταστράφηκαν χθες το βράδυ!- Vandalët vazhdojnë të terrorizojnë orthodhoksët: Dy kishëza të tjera u vodhën dhe u përdhosën në qëndër të Korçës


Παραμονή Χριστουγέννων και η τρομοκρατία συνεχίζεται στην Κορυτσά,
Χθες το βράδυ στο κέντρο της πόλης της Κορυτσάς καταστράφηκαν άλλα δύο παρεκκλήσια αυτό της Κοιμήσεως της Θεοτόκου και του Αγίου Γεωργίου.
Εντύπωση προκαλεί το γεγονός πως το παρεκκλήσι της Κοιμήσεως της Θεοτόκου έχει κλαπεί και καταστραφεί πέντε φορές και η αστυνομία δεν βρίσκει κανέναν ένοχο. Ο επίτροπος του ναού , ο Διονύσιος Μυτρολλάρη καλεί την αστυνομία να βρει τους ενόχους.
Αν και πριν από δυο μέρες καταστράφηκαν δύο παρεκκλήσια, οι ιερόσυλοι εξτρεμιστές , για να δείξουν και να βεβαιώσουν πως εδώ δεν υπάρχει κράτος  και ότι οι ίδιοι μπορούν να κάνουν ότι θέλουν στους ορθοδόξους, χωρίς να ανησυχεί  κανείς, κατέστρεψαν άλλα δύο παρεκκλήσια στο κέντρο της πόλης. Πάλη κανείς δεν τους είδε;
Καλούμε τους ορθοδόξους να αντιδράσουν με όλους τους νόμιμους τρόπους και αν τελικά κανείς δεν πάρει μέτρα τότε να πάρουμε εμείς το νόμο στα χέρια και να βρούμε τους ενόχους και να τους μάθουμε πως με τα ιερά και όσια μιας κοινότητας δεν παίζουμε.
Η τρομοκρατία δεν θα περάσει
Πελασγός Κορυτσάς
Vigjilje Krishtlindjesh dhe terrorizmi vazdhon në Korçë
Dje në darkë në qëndrën e qyteti të Korçës u dëmtuan dhe u vodhën dy kishëza. Ajo e Fjetjes së Hyjlindëses dhe ajo e Shën Gjergjit.
Të bën përshtypje fakti se kishëza e Shën Marisë është vjedhur dhe përdhosur pesë herë me radhë dhe policia nuk ka kapur askënd.
Kujdestari i Kishës Dhionis Myrtollari i bën thirrje polcisë dhe shtetit të veprojnë dhe të gjejnë fajtorët.

Mgjth se para dy ditësh u shkatërruan dy kishëza, këta prëdhosës ekstremistë, për të vërtetuar dhe për të treguar se këtu nuk ka shtet dhe ata mund të bëjnë çfarë të dëshirojnë ndaj orthodhoksëve, pa u shqetësuar askush, shkatërruan dhe dy kishëza në qëndër të qytetit. Përsëri askush nuk i pa?
Iu bëjmë thirrje orthodhoksëve që të reagojnë me të gjitha mënyrat e ligjshme dhe nëse si përfundim nuk merren mas atëhere ne të marrim ligjin në dorë dhe të gjejmë fajtorët të cilëve duhet t’iu mësojmë se askush nuk luan me të shenjtat e një komuniteti kaq vital dhe të rëndësishëm për këtë vend i cili ekziston vetëm në saj të këtij komuniteti.
Terrorizmi nuk do të kalojë.
Pelasgos Koritsas.

Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2017

Οι βάρβαροι επιτίθενται ξανά κατά της ορθοδοξίας στην Κορυτσά.-Barbarët sulmojnë sërish orthodhoksët në Korçë.


Οι βάρβαροι επιτίθενται ξανά κατά της ορθοδοξίας στην Κορυτσά.

Οι ορθόδοξοι στην Κορυτσά προετοιμάζονται για την μεγάλη εορτή των Χριστουγέννων. Η ήρεμη ζωή τους διαταράσσεται συνεχώς από τις επιθέσεις των ειδωλολατρών και τον εξτρεμιστών της περιοχής. Έτσι με την κάλυψη της δήθεν ληστείας, των λίγων χρημάτων, στα παρεκκλήσια, άτομα “αγνώστων” στοιχείων ξεκίνησαν μια εκστρατεία καταστροφών των χώρων λατρείας στην Κορυτσά. Έτσι την παρασκευή που μας πέρασε καταστράφηκε το παρεκκλήσι του Προφήτη Ηλία στην είσοδο της πόλης και χθες λίγο πιο κάτω κατεστράφη το παρεκκλήσι της Μεταμορφώσεως του Κυρίου που βρίσκεται στην αυλή του ομώνυμου ναού, στο πάρκο της Κορυτσάς. Από τις εικόνες που βρήκαμε διαφαίνεται το μίσος που έχουν αυτοί οι άνθρωποι στην ψυχή τους, καθώς με βαριοπούλα έχουν καταστρέψει το παρεκκλήσι. Όλοι ξέρουν ποιοι είναι αλλά κανείς δεν τολμά να το ομολογήσει. Φυσικά αυτό που συμβαίνει είναι μόνο η αρχή, γιατί είναι γνωστό πως τα εξτρεμιστικά στοιχεία αναπτύσσονται και δυναμώνουν, όσο από την κρατική και θρησκευτική προπαγάνδα τόσο και από την ανθελληνική και αντι-ορθόδοξη, προπαγάνδα των ΜΜΕ.
Ο κίνδυνος που διατρέχουν οι ορθόδοξοι είναι μεγάλος και θα πρέπει να ληφθούν μέτρα. Τέτοιες πράξεις καταστρέφουν την θρησκευτική αρμονία στην χώρα και αποτελούν ωμή κατά των ορθοδόξων και των Ελλήνων της περιοχής 

Ετοίμασε Πελασγός Κορυτσάς

Barbarët sulmojnë sërish orthodhoksët në Korçë.

Të krishterët orthodhoksë në Korçë dhe kudo në botë, po përgatiten për të festuar festën e shenjtë të Lindjes së Zotit. Jeta e tyre e qetë dhe e mbushur me dashamirësi ndaj të gjithëve tronditen vazhdimisht nga sulmet e paganëve apo ekstremistëve të zonës. Kështu nën petkun e pretendimit të vjedhjes së ato pak para që mund të ketë arka, individë të “panjohur” kanë filluar një fushatë shkatërrimi të objekteve të kultit orthodhoks në Korçë. Kështu të premte u shkatërrua me vare, kishëza e Profitit Ilia në Lëndina e Lotëve ndërsa mbrëmë u shkatërrua kishëza, e Shën Sotirit, e cila ndodhet në oborrin e kishës me të njejtin emër. Nga pamjet duket qartë urrejtja që kishin në shpirt këta njerëz. Të gjithë e dinë se cilët janë por askush nuk guxon ta pohojë. Ky fatkeqësisht është vetëm fillimi sepse dihet nga të gjithë se elementët ekstremistë po zhvillohen dhe e po fuqizohen, sa nga propaganda shtetërore, sa nga ajo mediatike dhe ajo fetare. Rreziku që iu kanoset orthodhoksëve është tepër i madh dhe duhet të merren masa. Akte të tilla minojnë klimën e mirëbesimit dhe të tolerancës në vend, të cilat duhet të mbrohen nga të gjithë, sepse këto veprime përbëjnë dhunë të drejtpërdrejtë ndaj komunitetit orthodhoks. 
Pergatiti Pelasgos Koritsas


Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου 2017

Δελτίο Τύπου Σχετικά με την συνεδρίαση του παραρτήματος «Ομόνοια» Κορυτσάς. - Njoftim per mbledhjen e keshillit drejtues te deges se Omonias Korce.

Image result for δεεεμ ομονοια 


 Δελτίο Τύπου
Σχετικά με την συνεδρίαση του παραρτήματος «Ομόνοια» Κορυτσάς.

Συνεδρίασε στις 05 12 2017 η τακτική επιτροπή του προεδρείου της Ομόνοιας παράρτημα Κορυτσάς στην οποία συζητήθηκαν και αναλύθηκαν με την πρέπουσα σοβαρότητα,  διάφορα  θέματα ξεκινώντας από τις επιτυχημένες δραστηριότητες  που διοργανώθηκαν κατά τους δύο τελευταίους μήνες όπως και οι εξελίξεις στα εσωτερικά της Ομόνοιας.
Η ζωντάνια, η αποτελεσματικότητα και η συνέχεια είναι χαρακτηριστικά που πρέπει να χαρακτηρίσουν και  τις δραστηριότητες μας, με στόχο την πραγματοποίηση των στόχων που εμείς ως ηγεσία της ομογενειακής κοινότητας Κορυτσάς, έχουμε θέσει, για την οργάνωση μας.
Με τις συζητήσεις και τις προτάσεις που έγιναν, σχετικά με την λειτουργία των κεντρικών οργάνων, τονίστηκε από όλους πως εμείς ως παράρτημα στηρίζουμε την ιδέα της αναδιοργάνωσης , την διοργάνωση των εκλογών, όπως και των καταστατικών αλλαγών, πάντα εις όφελος της ανάπτυξης, ενίσχυσης,  και εκπροσώπησης της οργάνωσης της Εθνικής Ελληνικής Μειονότητας «Ομόνοια». Είναι αναγκαίο να μην χάσουμε χρόνο, να βρούμε την κοινή γλώσσας που ταιριάζει με τα μεγάλα αυτά προβλήματα και να καθορίσουμε το πρόγραμμα δράσεις των δομών μαζί με το χρονοδιάγραμμα.
Το παράρτημα μας έχει κερδίσει κάποια θετική εμπειρία ως προς την οργάνωση, την διείσδυση στην κοινωνία, την προσέγγιση και την ενεργοποίηση των διανοούμενων, των εμπόρων, των νέων κ.α Στην περιοχή μας μέχρι σήμερα απαριθμούμε 800 μέλη που έχουν ενταχθεί στις δομές μας, στο χωριό την συνοικία και σε κάθε διοικητικό διαμέρισμα. Κατά την χθεσινή συνάντηση επίσης τονίστηκε το γεγονός πως αυτή η πνοή  θα πρέπει να συνεχιστεί  και κατά το μέλλον με συγκεκριμένους στόχους. Επίσης αποφασίστηκε να προτείνουμε στα κεντρικά όργανα πως το παράρτημα μας είναι έτοιμη να διοργανώσει τις εκλογές της, προσβλέποντας σε μια διαδικασία εμπνευσμένη από το δημοκρατικό πολιτισμό υψηλού επιπέδου.
Κατά την συνεδρίαση εγκρίθηκε και το ημερολόγιο των δραστηριοτήτων της οργάνωσης με την ευκαιρία των εορτών που έρχονται, Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά.
Γρηγόρης Καραμέλος
Πρόεδρος εν καθήκον Παραρτήματος της Ομόνοιας στην Κορυτσά
Njoftim per mbledhjen e keshillit drejtues te deges se Omonias Korce.
U zhvillua dje (05 12 2017, mbledhja e rregullt e keshillit drejtues te Omonias, dega Korce ne te cilen u diskutuan e u analizuan me pergjegjesi, aktivitetet e suksesshme te kryera  ne dy muajt e fundit si dhe zhvillimet e brendshme ne Omonia.
Gjalleria,efektiviteti dhe vazhdimesia jane tipare qe  duhet  te karakterizojne aktivitetet tona ,me synim realizimin e synimeve qe ne si drejtues te komunitetit  te omogjeneve greke  ne qarkun e Korces,i kemi vendosur organizates sone.
Ne diskutimet e propozimet e hedhura,lidhur me gjendjen e krijuar dhe funksionimin e organeve qendrore u theksua se ne si dege mbeshtesim si idene e riorganizimit e te zgjedhjeve ashtu edhe ate te ndryshimeve statuore,gjithmone ne dobi te shendoshjes,rritjes,perfaqesimit te organizates te minoritetit etnik grek “Omonia”.Eshte e domosdoshme  te mos humbim kohe,te gjejme  gjuhen e perbashket lidhur me keto probleme madhore dhe te percaktojme  axhenden e veprimeve te strukturave ne kohe e afate.
Dega jone ka fituar nje eksperience pozitive ne drejtim te organizimit,si ne drejtim te shtrirjes e zgjerimit ashtu edhe ne afrimin e aktivizimin e intelektualeve ,biznesmeneve,te rinjve  etj.Ne qarkun tone ne sot numerojme mbi 800 antare te inkuadruar ne strukturat tona ne fshat,lagje e njesi administrative. Ne takimin e djeshem u theksua qe kjo fryme duhet te vazhdoje edhe ne te ardhmen dhe u vendosen objektiva konkrete.Gjithashtu,u vendos ti propozojme  qendres,qe dega jone eshte e gatshme te kryeje zgjedhjet e saj duke synuar nje kulture demokratike te procesit te votimit, cilesisht te larte.
Ne mbledhje u miratua edhe kalendari I aktiviteteve te organizates me rastin e festive te fund-vitit,Krishtlindjes dhe Vitit te Ri.
Ligoraq Karamelo
Kryetar I deges ne detyre.

Δευτέρα 30 Οκτωβρίου 2017

Ο εορτασμός της 28ης Οκτωβρίου στην Κορυτσά - Festimi i 28 Tetorit në Korçë

Όπως όλοι οι έλληνες της Β Ηπείρου έτσι και οι Κορυτσαίοι εόρτασαν ανάλογα την εθνική τους εορτή. Έτσι το πρωί της Κυριακής, όπως προέβλεπε και το Πρόγραμμα του Γενικού Ελληνικού Προξενείου της Κορυτσά, τελέστηκε δοξολογία στο Ιερό Ναό της Ζωοδόχου Πηγής (Μητροπολιτικός Ναός Κορυτσάς). Στην συνέχεια κατατέθηκαν στεφάνια στο Μνημείο Πεσόντων στην Μπομποστίτσα, όπου αναπαύονται δύο στρατιώτες στο μνημείο και ένας στο νεκροταφείο του Αγίου Νικολάου. Μετά την κατάθεση στεφάνων όλοι μαζί παρακολούθησαν την εορτή που είχε προετοιμάσει το Ελληνοαλβανικό Σχολείο Όμηρος Κορυτσάς. Εκεί, μετά το λόγο που εκφώνησε ο Διευθυντής του Σχολείου κ Στέργιος Φιλίππου, παρακολούθησαν την γιορτή που είχαν ετοιμάσει οι μαθητές με την βοήθεια των εκπαιδευτικών τους.  Με το πέρας της εορτής στο προαύλιο χώρο οι παρευρισκόμενοι παρακολούθησαν παραδοσιακούς χορούς από το Πολιτιστικό Σύλλογο Δισπηλιού Καστοριάς  και παρευρέθηκαν στην Δεξίωση που είχε ετοιμάσει το Ελληνικό Προξενείο Κορυτσάς σε μία από της κεντρικές αίθουσες του Λυκείου Πλάτων.
Τίμησαν με την παρουσία τους τις εκδηλώσεις. Ο Γενικός Πρόξενος της Ελλάδος στην Κορυτσά, κ Αλαμάνος Γεώργιος, ο Βουλευτής ΚΕΑΔ στην Αλβανική Βουλή κ Βαγγέλης Ντούλε, ο Δήμαρχος Καστοριάς κ Αγγελής Ανέστης, ο Πρόεδρος της Παγκόσμιας Βλάχικης Αμφικτιονίας κ Μιχάλης Μαγειρίας, ο Πρόεδρος Ένωσης Βλάχων κ Θανάσης Πότσης, ο Πρόεδρος της Ομόνοιας Παράρτημα Κορυτσάς κ Γρηγόρης Καραμέλος, Διευθυντής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Καστοριάς κ Μπουτσιάδης Νικόλαος, ο Διευθυντής του Λυκείου κ Βασίλειος Τούσης   , η Πρόεδρος του Νομαρχιακού Συμβουλίου Κορυτσάς κα. Άννα Βερούση, ο Σύλλογος « Οι Φίλοι του Πολιτισμού», ΣΦΕΒΑ- ΠΑΣΥΒΑ, Σύλλογος «Αναγέννηση Μοσχοπόλεως 1929», μέλη της Ομόνοιας, φίλοι επισκέπτες από διάφορες περιοχές της Ελλάδας κ.α.
Χρόνια Πολλά.
Si të gjithë homogjenët dhe helenët e Epirit të Veriut kështu dhe korçarët homogjenë celebruan festën e tyre kombëtare.
Të dielën në mëngjes, siç dhe parashikonte Programi i Konsullatës së Përgjithëshme në Korçë u krye Dhoksologjia në Kishën e Shenjtë të Burimit Jetëdhënës. Në vazhdim u vendosën kurora në Memorialin e fshatit Boboshticë ku janë të prehur dy ushtarë në atë vend dhe një në Kishën Shën Nikollës ku janë dhe varrezat e fshatit. Pas vendosjes së kurorave të gjithë sëbashku ndoqën festën e përgatitur nga Shkolla shqiptaro-greke Omiros, ku pas fjalës së Drejtorit z Stergio Filippou, ndoqën një festë që e kishin përgatitur nxënësit me ndihmën e mësuesve.
Në fund të festës, në oborrin e shkollës, ndoqën një program me valle popullore nga Shoqata Kulturore e Dhispiliosë së Kosturit dhe më pas shkuan në kokteilin e organizuar nga Konsullata Greke në Korçë në ambientet e Liceut Platon.
Nderuan me pjesmarrjen e tyre. Konsulli i Përgjithshëm i Greqisë në Korçë z Jorgo Alamano, deputeti dhe Kryetari i PBDNJ-së z Vangjel Dule, Kryetari i Bashkisë së Kosturit z Anestis Agjelis, Kryetari i Unionit Botëror Vllah z Mihalis Magirias, Kryetari i Unionit Vllah z Thanas Poçi, Kryetari i Omonias së Korçës z Ligoraq Karamelo, Drejtori i Drejtorisë Arsimore të Kosturit z Nikolaow Buciadhis, Drejtori i Liceut Platon z Vasil Tushi, Kryetarja e Këshillit të Qarkut Korçë znj Ana Verushi, Shoqata “Miqtë e Kulturës”, Shoqata “Rilindja Voskopojare 1929”, miq dhe vizitorë nga vende të ndryshme të Greqisë, anëtarë të Omonias etj.
Për shumë vjet Gëzuar.