Εμφάνιση αναρτήσεων με ετικέτα shqip. Εμφάνιση όλων των αναρτήσεων
Εμφάνιση αναρτήσεων με ετικέτα shqip. Εμφάνιση όλων των αναρτήσεων

Τετάρτη 8 Αυγούστου 2018

“Vjen” në Shqipëri heroi i Rezistencës Greke, Niko Bellojani!

Bashkim Koçi
Teksa kam mbaruar së lexuari librin “Niko Bellojani, njeriu me karafil” të studiuesit dhe publicistit Jovan Jano, mendja më vete tek filmi “Diktatori i Madh”, tek fjalimi e aktorit  Çarli Çaplin, i cili është konsideruar më i fuqishmi i të gjitha kohërave. Fjalimi është një satirë e fortë dhe e  drejtpërdrejtë ndaj Hitlerit, por përcjell edhe një mesazh nga më të rëndësishmit për njerëzimin, për paqen. “Ne duam të jetojmë nga lumturia e njëri-tjetrit,  jo nga mjerimi i njëri-tjetrit. Ne nuk duam të urrejmë apo të përçmojmë njëri tjetrin. Në këtë botë ka vend për të gjithë. Dhe Toka e mirë është e pasur dhe ofron për të gjithë. Jeta mund të jetë e lirë dhe e bukur, por ne e kemi humbur rrugën.”
Niko Bellojani është një ndër personalitetet më karizmatik të popullit  grek, i cili, për aq sa qe gjallë, bëri një jetë heroike.
Nëse do të na duhej një personazh, i cili ta ketë vënë jetën e tij në shërbim të kombit të vet, nëse do të ëndërronim për të realizuar portretin më të bukur të luftëtarit, i cili e pret vdekjen, duke mbajtur në dorë një karafil dhe, nëse do të na shkonte mendja për të mundësuar gjetjen e njeriut simbol të civilizimit, atë do ta gjenim tek Niko Bellojani.
Niko Bellojani, gjatë gjithë jetës, nga rinia e hershme, kur ishte vetëm 17 vjeç, e deri ditën që ia morën jetën nën breshërinë e armëve të bashkëkombësve  të vet, luftoi vetëm e vetëm për të sjellë të bekuarën paqe.
Jetën në burg e provoi jo për “qejf të vet”, por sepse iu bashkua punëtorisë për të fituar ca të drejta lirie, për të mos e parë botën nën thundrën e padronëve që pasuroheshin përditë nga gjaku i të varfërve. Në këtë kuptim Niko Bellojani e kërkonte vendosjen e paqes, jo vetëm në Greqi, por edhe në botë, nëpërmjet luftës. Ai nuk mund të mos kish nxjerrë mësimin e duhur nga paraardhësit e tij, nga filozofia e popullit grek, nga Aristoteli  mendjendritur se ....
lexoni vazhdimin këtu

Πέμπτη 26 Ιουλίου 2018

Zjarri në Athinë, tymi në Tiranë/ Lutemi për Greqinë, por edhe për Shqipërinë


Elvi Fundo
Athina është përfshirë dje nga flakët dhe nga një tragjedi. Ndoshta më e madhja që ka ndodhur ndonjëherë në atë vend, pasi shpesh raportohet se në zona perferike të Athinës, ka zjarre dhe të qëllimshme. Shpesh herë aludohet se bëhen edhe për të zgjeruar zonat e ndërtimit, por ajo e djeshmja duket të ketë qënë një tragjedi e padëgjuar të paktën dekadave të fundit.
Raportohet për mbi 100 të vdekur dhe për 1500 banesa të shkrumbuara.
Një zjarr i madh i cili filloi dhe përfundoi deri në zonat bregdetare, duke djegur gjithçka i dilte përpara. Qindra makina u shkrumbuan, ndërsa midis viktimave regjistrohen edhe fëmijë. Gjithçka e shkretuar, gjithçka në flakë dhe kjo ka ndodhur gati në 24 orë, ndoshta dhe më pak. Qindra e mijëra forca zjarrëfikëse, policie, emergjenca civile, kanë luftuar me flakët për të ndalur sado pak tragjedinë që kishte përfshirë Athinën.
Le të lutemi  të gjithë për këtë fatkeqësi që i ka ndodhur Greqisë dhe popullit të saj. Le të lutemi për fëmijët, familjet, të gjithë viktimat e  kësaj tragjedie. Të shpresojmë që Zoti të ndihmojë sado pak dhe të japë shpresë që ashtu si njeriu ka lindur, të përballojë me forcë këtë dhimbje dhe tragjedi.
Por përtej asaj që ndodhi në Athinë, le të shohim pak në Tiranën tonë në Shqipërinë tonë.
Në fakt flaka ishte në Athinë, por tymi duket se ka ardhur deri në Tiranë. Fatkeqësisht, pa dashur të fantazojmë diçka të keqe, a mund ta imagjinoni në rast se do të kishte flakë dhe zjarr në Shqipëri, si ai i Athinës, pra diku të kishte rënë një zjarr dhe era ta favorizonte, çfarë do të ndodhte?
Imagjinoni që Greqia është vend anëtar i NATO-s, ashtu si dhe ne, por ne nuk kemi flotë me avionë dhe helikopterë  për fikjen e zjarreve, ndërsa Greqia ka. Ne kemi një trupë të vogël zjarrëfikësish, me mjete të vjetra, dhe me paga të ulëta. Greqia ka thuajse një ushtri të madhe me zjarrëfikës, ka dhe mjaft eksperiencë në emergjencat civile, gjë që ne e kemi të pakët, dhe ato pak trupa që kemi apo ato pak specialistë, shpesh i heqim dhe i ndërrojmë për arsye politike.
E në rast se më lart u lutëm që Zoti të ndalë dorën dhe t’u japë shpresë njerëzve, dhe ne bashkë me ta lutemi  për tragjedinë e Athinës, duhet të lutemi që ngjarje të tilla të mos ndodhin në Shqipëri sepse pasojat do ishin te paimagjinueshme.
Fatkeqësi natyrore ka kudo, por ndërsa fqinjët tanë Greqia apo Italia, janë nga vendet kryesore në botë për përballimin e emergjencave civile, ne jemi pa asnjë kapacitet, ndoshta të fundit në botë, ndoshta në të njëjtin nivel me vendet afrikane dhe një zjarr i tillë do të shkaktonte një tragjedi të paimagjinueshme.
Kjo le të jetë një këmbanë alarmi për institucionet shtetërore shqiptare dhe për vetë qytetarët shqiptarë, Përtej asaj që mund të bëjë politika qytetarët duhet të jenë dhe vetë në mbrojtje të pasurisë publike. Ti  shmangen çmendurive të zjarreve të qëllimshme  në këto ditë të nxehta vere, apo sado pak të përpiqemi të mbrojmë gjithçka që është e përbashkët. Tragjedia e Athinës dhe flakët e saj janë një paralajmërim për tymin që mund të dalë dhe në Tiranë apo kudo në Shqipëri./ cna.al
 

Τρίτη 24 Ιουλίου 2018

Ο Μητροπολίτης Ιωάννης ανακηρύχτηκε Επίτιμος Διδάκτωρ από το Πανεπιστήμιο της Κορυτσάς! - Hirësia e Tij imzot Joani u nderua me titullin "Doctor Honoris Causa", me rastin e 20 vjetorit të fronëzimit!

Με την ευκαιρία της συμπλήρωσης των είκοσι ετών από την ενθρόνιση του Μητροπολίτη Κορυτσάς Ιωάννη στην ομώνυμη Μητρόπολη, το Πανεπιστήμιο Κορυτσάς, σε ειδική τελετή  ανακήρυξε Επίτιμο Διδάκτορα με την αιτιολογία "Διακεκριμένη προσωπικότητα του πνευματικού και θρησκευτικού κόσμου, ανθρωπιστής, μεταφραστής και εκδότης"
................................
Me rastin e 20 vjetorit të fronëzimit të tij në Mitropolinë e Shenjtë Korçë, Hirësia e Tij imzot Joani nderohet me titullin "Doctor Honoris Causa". Universiteti "Fan Noli" ka dhënë çmimin më të lartë me motivacionin "Personalitet i shquar i botës shpirtërore dhe fetare, humanist, përkthyes dhe botues".
Momente nga ceremonia e nderimit:Δευτέρα 16 Ιουλίου 2018

“Racizmi ynë idiot”

Nga Nezir Kraki
Sonte e keni rastin me pa sa racistë e sa jonjerëzorë janë një numer i madh i shqiptarëve.
Foto-montazhe, statuse, komente raciste dhe të padinjitetshme i pushtuan muret injorante të mendimtarëve fejsbukorë që botën e kanë 2km katror.
E çka është më e keqja, shqiptari kur është racist, është racist idiot. I pavetdijshem, çnjerëzor.
Lojtarët me ngjyrë në ekipin e Francës janë Franca e vërtetë. Gjyshërit e tyre kanë luftu për Francën qysh në Luften e Parë boterore. Këta janë shumica gjenerata e tretë dhe e katërt që lindin këtu. Janë persona që përmes sportit kanë arritë ta thyejnë murin e padukshem të ndarjes klasore që ende është realitet në shumë vende evropiane. Fiks sikur lojtarët shqiptarë të Zvicres apo vendeve tjera.
Ju me këtë racizem primttiv dhe idiot jeni në vijë me rrymat fashiste dhe neonaziste eveopiane që janë duke ju izolu atje ku jeni.
Sa për kujtesë e njohuri:
Franca e Evropa kanë dy shekuj që thithin çdo pasuri nëntokësore afrikane. Çdo afrikan konsiderohet sot moralisht bashkpronar i çdo gjëje evropiane. 90% e uraniumit që e prodhon 70% të rrymes evropiane vjen nga Afrika. Por a dini çka? 75% e afrikaneve janë pa rrymë edhe sot. Nga viti 2030 sipas te gjitha studimeve serioze, emigrimi do ndrrojë kahje. Kontinentet tjera do i versulen Afrikes si tokë e re ku gjithçka duhet të ndërtohet dhe sistemohet, sikur
n’Evropën e vitit 1945. Vetem n’Afrikë do ketë ngritje ekonomile dyshifrore në 50 vitet e ardhshme.
Dhe t’ju them të drejtën, për mua çdo afrikan që arrin n’Evropë i gjallë është hero i vërtetë. Kujtojeni rastin e atij që u ngjit për 25 sekonda në katin e 4 per ta shpetu një francez të bardhe derisa me dhjetra francezë e evropianë shikonin si spektakel në pritje të aktit final tragjik.
Tash merreni telefonin e googloni pak histori mos na ndotni fejsbukun me idiotsira. Dhe mos harroni që kolektivisht jeni duke prit me u shendrru në refugjatë sapo t’ju jepet rasti. Kështu që mos u tallni me refugjatë ose ish refugjatë që sot janë yje, qofshin ata të zi, të bardhë apo të verdhë.
/nk/

http://konica.al

Τετάρτη 11 Ιουλίου 2018

Πήλινη πλάκα με στίχους της Οδύσσειας ανακαλύφθηκε στην Ολυμπία!- Pllakë prej balti me mbishkrim vargjet e Odissesë u zbulua në Olimpia!


Ένα ιδιαιτέρως σημαντικό εύρημα εντοπίστηκε και συνελέγη κατά τη διεξαγωγή της επιφανειακής - γεωαρχαιολογικής έρευνας που πραγματοποιείται σε θέσεις γύρω από το ιερό της Ολυμπίας, στο πλαίσιο του τριετούς ερευνητικού προγράμματος με τίτλο «Ο πολυδιάστατος χώρος της Ολυμπίας». Η έρευνα διεξάγεται υπό τη διεύθυνση της Δρ. Ερωφίλης - Ίριδας Κόλια, προϊσταμένης της ΕΦΑ Ηλείας, σε συνεργασία με τους καθηγητές Franziska Lang, Birgitta Eder, Andreas Vött και Hans-Joachim Gehrke του Γερμανικού Αρχαιολογικού Ινστιτούτου και των Πανεπιστημίων Darmstadt, Tübingen και Frankfurt am Mainz.
Συγκεκριμένα, σε θέση παρακείμενη του ιερού της Ολυμπίας με κατάλοιπα της ρωμαϊκής εποχής, βρέθηκε πήλινη πλάκα με εγχάρακτη επιγραφή. Μετά την πρόσφατη ολοκλήρωση της συντήρησής της στο εργαστήριο της ΕΦΑ Ηλείας, διαπιστώθηκε ότι διασώζει 13 στίχους από την ραψωδία ξ της Οδύσσειας (ομιλία του Οδυσσέα στον Εύμαιο) και σύμφωνα με την πρώτη εκτίμησή της ερευνητικής ομάδας, μπορεί να χρονολογηθεί στη ρωμαϊκή εποχή και πιθανώς πριν από τον 3 ο αι. μ.Χ.
Όπως αναφέρει η ανακοίνωση του υπουργείου Πολιτισμού, εφόσον αυτή η προκαταρκτική χρονολόγηση επιβεβαιωθεί κατά τη συστηματική μελέτη της επιγραφής που έχει ήδη αρχίσει, τότε η πήλινη πλάκα θα διασώζει ίσως το παλαιότερο σωζόμενο γραπτό απόσπασμα των Ομηρικών Επών που έχει έρθει στο φως και αποτελεί πέραν της μοναδικότητάς της, ένα σπουδαίο αρχαιολογικό, επιγραφικό, φιλολογικό και ιστορικό τεκμήριο.

Një zbulim i rëndësishëm u gjet dhe u mblodh gjatë një gërrmimi sipërfaqësor geoarkeologjik i cili u realizua në zonën rreth hierores së Olimpias, në kontekstin e një programi kërkues trevjeçar me titullin: "Ambienti multidimensional i Olimpias". Kërkimi realizohet nën drejtimin e Dr Erofili -Hirida Kolia, drejtoreshë e Zyrës Arkeologjike të Ilias, në bashkëpunim me pedagogët  Franziska Lang, Birgitta Eder, Andreas Vött και Hans-Joachim Gehrke të Institutit Arkeologjikë Gjerman dhe të Universitetit të Darmstadt, Tübingen dhe Frankfurt am Mainz.
Më konkretisht në një vend pranë hierores së Olimpias  me mbetje të periudhës romakë, u gjend një pllakë balti me një mbishkrim të skalitur. Pas përfundimit të punës të restaurimit të saj në punishten e  Zyrës Arkeologjike të Ilias , u vëre se ka të arkivuara 13 varjge nga rapsodia 60 e Odisesë (fjalimi i Odisesë në Evmeo) dhe sipas vlerësimit të parë të grupit studiues mund të caktohet në kohë gjatë periudhës romake dhe ka mundësi para shek të 3-të pas Krishtit.
Siç përmend dhe lajmërimi i Minstrisë së Kulturës, përderisa kjo matje paraprake e kohës verifikohet gjatë studimit sistematik të mbishkrimit që tashmë ka filluar, atëhere pllaka prej balte do të ketë ruajtur pjesën më të lashtë nga Eposi Homerik i cili ka parë dritën dhe përbën përveç unikalitetit të tij, një dëshmi tepër të rëndësishme, arkeologjike, mbishkruese, filologjike dhe historike.

Shënim i faqes sonë:
Ne propozojmë të thërresin Xhufrat apo pseudohistorianë të tjerë shqiptarë, të cilësisë deri në halen e shtëpisë,  të cilët thonë që gjuha Homerike është shqip, që ta lexojnë dhe ta dëshifrojnë, sepse ata nuk janë pedagogë të aftë vetëm xhufkat e Shqipërisë historianët e televizorit, memushët qesharakë që bëjnë dokumentarë "hollivudianë" mundet të hedhin dritë mbi këtë mister  të "ilirishtes" së vjetër.
(Për ata që nuk e kuptojnë shaka bëjmë!!!!)
Përktheu përgatiti Pelasgos Koritsas 

Σάββατο 30 Ιουνίου 2018

Υπ. Εξ Αλβανίας Διαπραγματεύσεις 2019: Οι γείτονες μας ήταν οι πιο φλογεροί υποστηρικτές της Αλβανίας! - Negociatat në 2019/ Bushati: Fqinjët tanë kanë qenë avokatët më të zjarrtë të Shqipërisë! O Υπ Εξ της Αλβανίας κατά την συνάντηση του με τις δομές της ευρωπαϊκής προοπτικής στο Υπουργείο για την Ευρώπη και Εξωτερικών Υποθέσεων και τα  παρεμφερή Υπουργεία δήλωσε πως θα συνεχιστεί η προσπάθεια για την τέλεση των υποχρεώσεων που έχουν ανατεθεί για την έναρξη των διαπραγματεύσεων με την Ε.Ε

Ο Μπουσάτι τόνισε πως η Αλβανία έχει αυτή την περίοδο αναμονής μέχρι το 2019 για να εφαρμόσει τις μεταρρυθμίσεις μέχρι την ένταξη  στην Ε.Ε .

"Τέσσερα είναι τα στοιχεία που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας. Χρειαζόμαστε μια κοινή δράση εδώ στο υπουργείο αυτό, με την υποστήριξη του νέου υφυπουργού. Έχουμε μάθει κάποια πράγματα, δεν μπορώ να πω πως ήμασταν έτοιμη και είμαστε έτοιμη. Έχουμε ελλείψεις σε τμήματα και συγκεκριμένες πολιτικές. Θα πρέπει να έχουμε στρατηγική για το πως θα προσεγγίσουμε την έναρξη των συνομιλιών. Είμαστε τυχεροί που έχουμε αυτό το χρονικό πλαίσιο.  Οι γείτονες μας ήταν οι πιο φλογεροί υποστηρικτές της Αλβανίας, δίνοντας ένα καλό παράδειγμα για τις χώρες της περιοχής, που μετατρεπόμαστε από εχθροί του παρελθόντες σε πραγματικοί γείτονες" είπε ο Μπουσάτι.   

Μετέφρασε, ετοίμασε Πελασγός Κορυτσάς
Ministri Ditmir Bushati përgjatë një takimi me strukturat e integrimit europian në Ministrinë për Europën dhe Punët e Jashtme dhe Ministritë e linjës, deklaroi se do të vijojë puna për zbatimin e detyrave të shtëpisë për çeljen e negociatave me BE.
Bushati theksoi se është fat që Shqipëria ka këtë afat kohor, deri në 2019 për të zbatuar reformat dhe për të plotësuar kushtet, deri tek hyrja në BE.
“Katër janë elementet që do doja të ndaja me ju. Na nevojitet një bashkëveprim këtu në këtë ministri, me mbështetjen e zv/ministrit të ri. Kemi nxjerrë disa mësime, s’mund të themi se kemi qenë gati dhe jemi gati. Kemi mangësi në sektor e politika të caktuara. Do bëhemi strategjikë se si do t’i përqasemi hapjes së bisedimeve. Për ne është fat që kemi këtë kuadër kohor. Fqinjët tanë kanë qenë avokatët më të zjarrtë të Shqipërisë, duke dhënë një shembull të mirë edhe për vendet e rajonit. Që po transformohemi nga armiq të dikurshëm në fqinj të vërtetë”, tha Bushati.


Ενισχύστε οικονομικά την προσπάθεια μας!

Ετικέτες

ενημέρωση (2161) ενημέρωση-informacion (1417) Αλβανία (904) ορθοδοξία (422) ιστορία-historia (373) Εθνική Ελληνική Μειονότητα (366) ελληνοαλβανικές σχέσεις (311) ορθόδοξη πίστη - besimi orthodhoks (277) Εθνική Ελληνική Μειονότητα - Minoriteti Etnik Grek (251) Β Ήπειρος (238) ορθοδοξία-orthodhoksia (231) ορθόδοξη πίστη (222) εθνικισμός (195) διωγμοί (162) τσάμηδες (122) shqip (119) Κορυτσά-Korçë (118) Κορυτσά Β Ήπειρος (103) informacion (100) Αρχιεπίσκοπος Αναστάσιος (97) ορθόδοξη ζωή (96) ορθόδοξη ζωή- jeta orthodhokse (75) διωγμοί - përndjekje (60) ορθόδοξο βίωμα (59) εθνικισμός-nacionalizmi (56) ορθόδοξη εκκλησία της Αλβανίας (55) Ελλάδα-Αλβανία (48) ανθελληνισμός (44) Ελληνικό Σχολείο Όμηρος (43) πολιτισμός - kulturë (43) Ι.Μ Κορυτσάς - Mitropolia e Shenjtë Korçë (42) besimi orthodhoks (40) Γενικό Προξενείο Ελλάδος Κορυτσά (39) Ορθόδοξη Αυτοκέφαλη Εκκλησία της Αλβανίας - Kisha Orthodhokse Autoqefale Shqiptare (37) ιστορία ορθοδοξίας (36) βίντεο (34) Shqipëria (32) ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ 1821 (32) κομμουνισμός- komunizmi (30) πνευματικά (27) Μητρόπολη Κορυτσάς - MItropolia e Korçës (23) απόδημος ελληνισμός-helenizmi i diasporës (22) πολιτική-politikë (22) αλβανικά (21) εκπαίδευση (21) Αρχαία Ελλάδα (20) helenët-Έλληνες (19) κομμουνισμός (19) Greqia (17) Βλαχόφωνοι Έλληνες (15)