ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΉ ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΉ ΙΣΤΟΡΙΚΉ ΟΡΘΌΔΟΞΗ ΤΩΝ ΚΟΡΥΤΣΑΙΩΝ ΗΠΕΙΡΩΤΏΝ

Ministri në Nju Jork - Bushati drekon me homologun grek, flasin për bashkëpunimin dypalësh

Qëndrimi në Nju Jorg për punimet e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së i ka shërbyer Ministrit për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, për të zhvilluar disa takime të rëndësishme me homologët e vendeve anëtare.
Kështu Bushati ka zhvilluar një drekë pune me kreun e diplomacisë greke Nikos Kotzias. Bushati thotë se me mikun dhe kolegun e Greqisë bisedoi për disa çështje rreth bashkëpunimit dypalësh Shqipëri-Greqi.
Bushati gjithashtu takoi edhe Minsitrin e Jashtëm të Tunizisë, Khemaies Jhinaoui, me të cilin nënshkroi marrëveshjen për heqjen e vizave për pasaportat diplomatike, si dhe e ftova humologun për një vizitë në Shqipëri.
“Zhvillimet e fundit në Tunizi janë pozitive në rrugën e ndërtimit të demokracisë të një shoqërie të hapur, shembull i suksesit të të ashtuquajturës Pranvera Arabe” shkruan Bushati.
/Oranews.tv/
Share:

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Επιλεγμένα Κείμενα- Tekste të zgjedhura

Σύντομα .... - Së shpejti....

Σοφά Λόγια - Fjalë të urta

Σύντομα... Së shpejti...........

Λίστα ιστολογίων/ Listë faqesh

Πελασγός Κορυτσάς. Από το Blogger.