Παρασκευή 15 Σεπτεμβρίου 2017

50 αλβανοί την εβδομάδα συλλαμβάνονται για διάφορα εγκλήματα στην Μ Βρετανία - Britanikët kundër shqiptarëve: 50 kriminelë arrestohen në javë

Britanikët kundër shqiptarëve: 50 kriminelë arrestohen në javë

«Χιλιάδες αλβανοί που ζουν στην Μ Βρετανία, οι αρχές υποψιάζονται πως έχουν πλαστή ταυτότητα μια και θεωρούνται πως προέρχονται από το Κόσοοβο ισχυριζόμενοι πως διώκονταν κατά την τοπική εκεί διένεξη.  Η Βρετανία τώρα αντιμετωπίζει με τον σκάνδαλο τον ναρκωτικών και του εμπορίου σάρκας . Ο βουλευτής Τζέιν Κόλλινς εκπρόσωπος τύπου Υπ. Εσω. Είπε το εξής: « ο αριθμός των αλβανών που έχουν συλληφθεί για άλλα εγκλήματα και βρίσκονται παράνομα στην χώρα δείχνει πως τα σύνορα μας αυτή την στιγμή δεν είναι κατάλληλα για το σκοπό που δημιουργήθηκαν αν και είμαστε ένα νησί.

« Μου φαίνεται πως έχουμε ανθρώπους στην κυβέρνηση και στο Γραφείο Οικίας με οπτική γωνία του 16 αιώνα για την διαχείριση των συνόρων  ενώ οι συμμορίες αναπτύσσουν καθημερινά καινούργιες στρατηγικές δράσεις  για να μεταφέρουν το ανθρώπινο τους παράνομο εμπόριο» . « Εμείς είμαστε υποχείριο της ΕΕ γιατί δεν έχουμε τις δυνατότητες να ασχοληθούμε με την μετανάστευση, αλλά μεγάλη ευθύνη έχουν οι πολιτικοί και οι δημόσιο υπάλληλοι που δεν χρησιμοποιούν σωστά τους πόρους.
Στο τέλος του Ιουνίου στην φυλακή ήταν 649 αλβανοί φυλακισμένοι. Είναι η τρίτη μεγαλύτερη  ομάδα ξένων εγκληματιών. Σύμφωνα με το ΑΚΚ – οι εγκληματίες από τα Βαλκάνια δημιουργούσαν άμεση επικοινωνία με τους εμπόρους κοκαΐνης της Λατινικής Αμερικής. Στο Λονδίνο σύμφωνα με την αναφορά έχουν συλληφθεί 1325 αλβανοί, 14 % περισσότεροι από το προηγούμενο έτος.
Ο επόμενος μεγαλύτερος αριθμός είναι στο Ουέστ Μιντλαντς με 225, μετά στο Σύσσεξ 140, Μαντσεστερ 107, Κεντ 95. Κατά το προηγούμενο έτος μια συμμορία με 20 αλβανούς που είχαν πλαστά ελληνικά και ιταλικά διαβατήρια   δημιούργησαν πύραυλο  dial-a-drug’ στο Μάντσεστερ έχοντας ως στόχο τα νυχτερινά μαγαζιά της πόλης.
Γνωστή το υπόκοσμο οι αλβανοί είχαν δημιουργήσει και γραμμή τηλεπικοινωνίας dial-a-drug’ και έβγαζαν μέχρι και 250000 αγγλικές λίρες. Έτσι ζούσαν σε πολυτελή διαμερίσματα στο κέντρο της πόλης . Ένας από τους αρχηγούς Μεβλάν Γκέτα 33 ετών ήταν στην φυλακή για 8 έτη αφού βρέθηκαν στο σπίτι του ένα κιλό κοκαΐνη και 55.000 πάουντ.
Σχεδόν 50 αλβανοί την εβδομάδα στην Βρετανία φυλακίζονται για διάφορα εγκλήματα
Μετά τα αλβανικά ΜΜΕ απορούν γιατί το 23% τον αλβανών στην Ελλάδα είναι στην φυλακή.  
Υποκρισία.
Ετοίμασε μετέφρασε Πελασγός Κορυτσάς
Mijëra shqiptarë që jetojnë në Britani të Madhe dyshohet se kanë identitet fals, ata supozohet të jenë nga Kosova fqinje, duke pretenduar persekutimin gjatë konfliktit rajonal 18 vjet më parë. Britania tani po përballet me skandalin e drogës dhe prostitucionit. Deputeti Jane Collins, zëdhënësi i Punëve të Brendshme UKIP, është shprehur: “Numri i shqiptarëve të arrestuar për krime të tjera që janë këtu ilegalisht demonstron se kufijtë tanë aktualisht nuk janë të përshtatshëm për qëllimin, edhe pse ne jemi një ishull.
“Më duket se ne kemi njerëz në qeveri dhe në Zyrën e Shtëpisë me një pikëpamje të shekullit të 16-të për menaxhimin e kufirit, ndërsa bandat e trafikimit po zhvillojnë strategji të reja çdo ditë për të marrë ngarkesën e tyre njerëzore në këtë vend në mënyrë të paligjshme”. “Ne jemi të penguar nga anëtarësimi ynë në BE, gjë që kufizon aftësinë tonë për t’u marrë me emigracionin, por një sasi e madhe e fajit duhet të vihet në derë të politikanëve dhe nëpunësve civilë të cilët vazhdimisht kanë keqmenaxhuar dhe shkurtuar financat për policinë dhe sigurinë.
Në fund të qershorit ishin në burg 649 të burgosur shqiptarë, duke i bërë ata grupin e tretë më të madh të huaj. Raporti i AKK-së zbuloi se kriminelët nga Ballkani gjithnjë e më shumë krijonin lidhje të drejtpërdrejta me trafikantët e kokainës nga Amerika e Jugut. Në Londër sipas një raporti janë arrestuar 1,325 shqiptarë, 14% më shumë se një vit më parë.
Numri tjetër më i madh ishte West Midlands me 225, pasuar nga Sussex (140), Manchesteru i Madh (107) dhe Kent (95). Në një rast të vitit të kaluar, një bandë e 20 gangsterëve shqiptarë që përdorin pasaporta të rreme greke dhe italiane zhvilluan një raketë ‘dial-a-drug’ në Mançester, duke synuar klubet e natës të qytetit.
Të njohur në botën e krimit ‘Shqiptarët’, drejtonin një linjë telefonike të sofistikuar “dial-a-drug”, dhe fitonin shifra që arrinin £ 250,000 dhe që jetonte në apartamente luksoze në qendër të qytetit. Një nga lojtarët kryesorë, Mevlan Gjeta, 33 vjeç, u burgos tetë vjet pasi një kilogram kokainë plus 55,000 paund u gjetën në banesën e tij në qytet.
Pothuajse 50 shqiptarë në javë arrestohen dhe burgosen në Britani.
Pastaj Mediat shqiptare çuditen që 23 % e shqiptarëve që jeton në Greqi është në burg dhe duan të tregojnë që ja u kanë fajin racistët grekë.
Hipokrizia në madheshtinë e saj.


Δεν υπάρχουν σχόλια: