Τετάρτη 25 Ιουλίου 2018

ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΛΕΞΗ ΤΣΙΠΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ -Mesazh i Kryeministrit të Greqisë z. Aleksis Tsipras për zjarret në Attikë

Image result for τσίπρας μήνυμα πυρκαγιές
Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψουν τα αισθήματα όλων μας, σε τέτοιες στιγμές. Η χώρα ζει μια ανείπωτη τραγωδία. Δεκάδες ανθρώπινες ζωές χάθηκαν. Κι αυτό είναι αβάσταχτο για τον καθένα και τη καθεμιά. Πιο πολύ για τις οικογένειες που έχασαν αγαπημένα τους πρόσωπα.
Αλλά και για όσους από μας βρίσκονται σε θέσεις ευθύνης. Για όσους κατανοούν ότι δεν υπάρχει τίποτε πιο πολύτιμο από την ανθρώπινη ζωή. Σήμερα η Ελλάδα πενθεί. Και στη μνήμη όσων χάθηκαν κηρύττουμε τριήμερο Εθνικό πένθος. Δεν πρέπει όμως να αφήσουμε το πένθος να μας καταβάλλει.
Γιατί αυτές οι ώρες είναι ώρες μάχης, ενότητας, θάρρους και πάνω από όλα αλληλεγγύης. Γιατί μόνο έτσι, μόνο όλοι μαζί, μπορούμε να σταθούμε απέναντι στην τραγωδία. Η Ελλάδα περνάει μια μεγάλη δοκιμασία. Τέτοιες ώρες, δεν υπάρχουν διαφορές.
Θα έρθει η ώρα τους, όταν θα αναζητήσουμε, ελπίζω με σεβασμό στους νεκρούς, τα πως και τα γιατί. Τώρα είναι ακόμη η ώρα της κινητοποίησης και του αγώνα. Αγώνα για να σώσουμε ό, τι μπορεί να σωθεί. Αγώνα για να νικήσουμε τη φωτιά. Αγώνα για να βρούμε τους αγνοούμενους
Να μην θρηνήσουμε άλλες ζωές. Και να απαλύνουμε τον πόνο όσων έχουν πληγεί. Με απόλυτο σεβασμό και βαθιά αναγνώριση: Στους πυροσβέστες μας, που δίνουν έναν απίστευτα ηρωικό αγώνα. Στους διασώστες του ΕΚΑΒ. Στους άνδρες και στις γυναίκες των Ενόπλων Δυνάμεων, του Λιμενικού και της αστυνομίας που χθες έσωσαν εκατοντάδες ανθρώπινες ζωές.
Με απέραντο σεβασμό στους χιλιάδες εθελοντές που δίνουν αυτή την ώρα το παρών στο μέτωπο της ζωής. Θέλω να δεσμευτώ, ότι: Τίποτε και κανένας δεν θα ξεχαστεί. Τίποτε και κανέναν δεν θα αφήσουμε χωρίς τη συνδρομή της πολιτείας αβοήθητο. Αλλά και τίποτα δε θα μείνει δίχως απαντήσεις.
Τέλος, θέλω να ευχαριστήσω θερμά όλους τους ξένους ηγέτες που έσπευσαν να εκφράσουν την αλληλεγγύη τους και να προσφέρουν τη βοήθειά τους. Η Ελλάδα περνά μια από τις δυσκολότερες στιγμές. Τους ευχαριστούμε που η σκέψη τους είναι δίπλα μας.
Με ενότητα και πίστη στις δυνάμεις μας, θα σταθούμε όρθιοι.

...........................................................
Nuk ka fjalë për të përshkruar ndjenjat e të gjithëve ne, gjatë këtyre orëve që vendi po përjeton një tragjedi të paparë. Janë me dhjetëra persona që kanë humbur jetën.
Prandaj dhe është e papërballueshme dhimbja për çdo qytetare dhe çdo qytetar. Më shumë për ato familje që humbën njerëzit e tyre të dashur. Por edhe për çdonjërin prej nesh që mban një post me përgjegjësi.
Sot Greqia është në zi. Në kujtim të atyre që humbën jetën, shpallim tre ditë zie Kombëtare. Por nuk duhet të lejojmë që zia të na mposhtë, këto orë janë orë beteje, uniteti, guximi dhe mbi të gjitha, jane orë solidariteti.
Vetëm kështu, të gjithë së bashku, mund të përballemi me tragjedinë. Greqia është duke kaluar një sprovë të madhe. Në momente të tilla nuk ka dallime mes nesh. Do të vijë momenti edhe për to , kur të kërkojmë – shpresoj, në respekt të të vdekurve – shkaqet e kësaj që ndodhi.
Tani është akoma koha për mobilizim dhe për betejë, të betejës për të shpëtuar atë që mund të shpëtohet, të betejës për të fituar mbi zjarret, të betejës që të gjejmë ata që figurojnë të humbur. Nuk duhet të vajtojmë jetë të tjera të humbura.
Falënderoj zjarrfikësit, forcat e ndihmës së shpejtë, burrat edhe gratë e Forcave të Armatosura, të Kapitenerisë dhe të Policisë, që shpëtuan dje me qindra jetë njerëzish. Respekt për mijërat e vullnetarëve që ndihmojnë për shuarjen e zjarreve.
Askush nuk do të harrohet, Shteti nuk do të lërë askënd pa e ndihmuar, asgjë nuk do të mbetet pa përgjigje.
Dëshëroj të falenderoj ngrohtësisht të gjithë ata udhëheqës të vendeve të tjera që më shprehën solidaritetin e tyre dhe u ofruan për të ndihmuar.
Me unitet dhe besim tek forcat tona, ne do të qëndrojmë në këmbë.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Ενισχύστε οικονομικά την προσπάθεια μας!

Ετικέτες

ενημέρωση (2161) ενημέρωση-informacion (1435) Αλβανία (904) ορθοδοξία (422) ιστορία-historia (379) Εθνική Ελληνική Μειονότητα (366) ελληνοαλβανικές σχέσεις (311) ορθόδοξη πίστη - besimi orthodhoks (277) Εθνική Ελληνική Μειονότητα - Minoriteti Etnik Grek (253) Β Ήπειρος (239) ορθοδοξία-orthodhoksia (235) ορθόδοξη πίστη (222) εθνικισμός (195) διωγμοί (162) τσάμηδες (122) Κορυτσά-Korçë (120) shqip (119) Κορυτσά Β Ήπειρος (103) informacion (100) Αρχιεπίσκοπος Αναστάσιος (97) ορθόδοξη ζωή (96) ορθόδοξη ζωή- jeta orthodhokse (76) διωγμοί - përndjekje (62) ορθόδοξο βίωμα (59) εθνικισμός-nacionalizmi (56) ορθόδοξη εκκλησία της Αλβανίας (55) Ελλάδα-Αλβανία (48) Ι.Μ Κορυτσάς - Mitropolia e Shenjtë Korçë (45) ανθελληνισμός (44) πολιτισμός - kulturë (44) Ελληνικό Σχολείο Όμηρος (43) besimi orthodhoks (40) Γενικό Προξενείο Ελλάδος Κορυτσά (39) Ορθόδοξη Αυτοκέφαλη Εκκλησία της Αλβανίας - Kisha Orthodhokse Autoqefale Shqiptare (37) ιστορία ορθοδοξίας (36) βίντεο (34) Shqipëria (32) ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ 1821 (32) κομμουνισμός- komunizmi (30) πνευματικά (27) Μητρόπολη Κορυτσάς - MItropolia e Korçës (24) πολιτική-politikë (24) απόδημος ελληνισμός-helenizmi i diasporës (22) αλβανικά (21) εκπαίδευση (21) Αρχαία Ελλάδα (20) helenët-Έλληνες (19) κομμουνισμός (19) Greqia (17) Βλαχόφωνοι Έλληνες (15)