![Kisha e Shën Mërisë (Bënjë, Përmet).jpg](https://upload.wikimedia.org/wikipedia/sq/d/db/Kisha_e_Sh%C3%ABn_M%C3%ABris%C3%AB_%28B%C3%ABnj%C3%AB%2C_P%C3%ABrmet%29.jpg)
Εικόνες από το πρόσφατα συντηρημένο ναό της Παναγίας στην Μπένια της Πρεμετής. Ο ναός χρονολογείτε στα τέλη του 18ου αιώνα και είναι πνευματικό δημιούργημα του ελληνορθόδοξου πολιτισμού της περιοχής.
Pamje nga Kisha e së Tërëshenjtës në Benjë të Përmetit të cilën e ka rrëmbyer shteti. Bëhet fjalë për një tempull i cili i përket fundit të shek të 18-të dhe është produkt i kulturës heleno-orthodhokse të zonës.
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου