Σάββατο 24 Ιανουαρίου 2015

Γ. Παπανδρέου σε αλβανικό κανάλι: « Η Θάλασσα» μπορεί να επαναδιαπραγματευθεί, η Τσαμουριά ανήκει στην ιστορία. - Papandreu: “Deti” mund të rinegociohet, Çamëria i përket historisë
Papandreu: “Deti” mund të rinegociohet, Çamëria i përket historisë 

Në një intervistë telefonike për Top Channel, vetëm pak orë përpara zgjedhjeve të parakohshme në Greqi, ish-kryeministri Jorgos Papandreu, kreu i partisë më të re politike Lëvizja e Socialistëve Demokratë, bën një analizë të krizës që ka pushtuar vendin. 

“Greqia ra ne nje krize ekonomike, por une besoj qe arsyeja per kete krize ekonomike, eshte kriza politike. Çeshtja e riorganizimit te shtetit, lufta kunder korrupsionit, berja e me shume transparence, me shume meritokraci. Dhe keto çeshtje u bene me te medha gjate 10-15 viteve te fundit, kur Greqia u rrit. Dhe keto çeshtje nuk na u thane ne. Kjo eshte arsyje pse ne shkuam ne krize dhe u desh nderhyrja e trojkes. Une besoj qe keto çeshtje u lane menjane nga Qeveria, por edhe nga partia e cila une isha pjese dhe nuk u perballen me to. Nepermjet kesaj une mendoj qe ne duhet te perfshijme qytetaret grek dhe te bejne ndryshme e per kete arsyje une kam propozuar berjen e nje referendumi”, tha Papandreu.

I pyetur lidhur me pergjegjesite e tij per krizen greke, Jorgos Papandreu shprehet: “Une isha ai qe do menaxhoja krizen e krijuar nga qeveria paraardhese, sepse ata na lane me nje deficite prej 50.6 %, pothuajse dyfishi borxhit qe Greqia kishte. Gjithashtu ata falsifikuan statistikat ne menyre qe ta mbulonin kete gje. Këto gjera krijuan krizen. Sigurisht dhe me krizen e Eurozones dhe ate boterore, te lidhura me krizen tone. Por une isha ai qe duhet te paguante faturen e pergjegjesive te gabimeve dhe deshtimeve te te tjereve. Por sigurisht, duke bere kete gje, u desh qe une te beja zgjidhje shume te veshtira, shkurtime shume te veshtira”. 

Duke ju referuar sondazheve, te cilat nxjerrin fituese partine radikale te majte, Sirizia, zoti Papandreu shprehet se eshte skeptik per ate qe mund te bejne, por nuk perjashton mundesine e bashkepunimit, ne rast se kjo parti mbeshtet nismat e tij.

"Kjo eshte nje pyetje e madhe. Ajo qe po ndodh tani me Sirizen eshte shprehja e nje vote proteste, kunder problemeve te 5-6 viteve te fundit. Por se cfare do te ndodh nese Siriza vjen ne pushtet, eshte me te vertete nje pyetje e madhe dhe askush nuk eshte shume i qarte. Prandaj edhe une kam thene qe ne na duhet nje referendum, sepse cfare do diskutimi eshte bere mes Greqise dhe Bashkimit Europian, qytetaret grek duhet te firmosin dhe te votojne per te", tha Papandreu.

Si nje nga figurat me te njohura te politikes greke, i pyetur per marreveshjen detare mes dy shteteve, ai eshte shprehur se zgjidhja e saj i sherben te dy vendeve.

“Siç ju e dini ka pasur nje marreveshje e bere nga qeveria paraardhese, e cila eshte ndryshuar nga Gjykata Kushtetuese e Shqiperise. Ne shpresojme qe do te jemi ne gjendje ta finalizojme ate marreveshje dhe te aplikohet nga te dy vendet. Mendoj qe keto ceshtje duhet  te shikohet perseri si nje situate fituese per te gjithe dhe jo si nje situate e pazgjidhshme. Nga pala greke kjo marreveshje konsiderohet si e realizuar. Ka disa pika per te cilat kerkohet rinegocimi, por une besoj qe te dy palet duke punuar bashke mund te gjejne nje rrugezgjidhje per kete çeshtje, sepse ne fund eshte ne interesin e te dy paleve qe te jemi ne gjendje te perdorim zonat tona ekskluzive Ekonomike”, theksoi Papandreu.

Persa i perkete Çeshtjes Çame, ish-kryeministri Papandreu e ka quajtur ate nje histori te dhimbshme per te dy vendet dhe sipas tij, nuk duhen te ndizen flaket e dhimbjeve, por duhet mesuar prej tyre.

“Se pari, kjo eshte nje çeshtje historike, e cila ka qene shume e dhimbshme per te dyja palet. Gjeja e pare qe ne duhet te bejme fillimisht eshte ajo, se ne nuk duhet te ndahemi dhe te krijohen shume probleme dhe shume dhimbje per te dyja palet. Ne tashme jemi shume breza larg asaj dhe duhet ta shikojme nga kendveshtrimi historik nen driten e marredhenive te reja shqiptaro-greke. Ne nuk duhet te ndezim flaken e dhimbjeve dhe plageve te se shkuares, por natyrisht ne duhet te mesojme prej tyre, pra siç theksova jo t’i hedhim zjarrit bernzine. Duhet te shohim dhe çeshtjet ligjore. Nga eksperienca ime, Greqia gjithmone  ka thene qe keto çeshtje mund te dergohen ne Gjykaten e te Drejtave te njeriut, per te cilat Greqia ka qene gjithnje nje zbatuese e rregullt e vendimeve te kesaj gjykate”, theksoi Papandreu.

Jorgos Papandreu, i njohur per politikat e tij pro- shqiptare gjate qeverisjes se tij, ka shprehur besimin se shqiptaret qe jetojne ne greqi dhe qe kane te drejte vote do ta mbeshtesin ate, duke premtuar se do vijoi te jete nje nga mbeshtetesit me te medhenje te shqiptareve qe jetojne ne Greqi.
/ Top Channel 
Παπανδρέου: « Η Θάλασσα» μπορεί να επαναδιαπραγματευθεί, η Τσαμουριά ανήκει στην ιστορία.

Σε μια τηλεφωνική συνέντευξη για το  Top Channel, μόνο λίγες ώρες πριν τις πρόωρες εκλογές στην Ελλάδα, ο πρώην- πρωθυπουργός κ Γ. Παπανδρέου, ο αρχηγός του νέου κόμματος Κίνημα, κάνει μια ανάλυση για την κρίση της χώρας.


« Η Ελλάδα έπεσε σε μια οικονομική κρίση, αλλά εγώ πιστεύω πως ο λόγος για αυτή την οικονομική κρίση, είναι η πολιτική κρίση. Η υπόθεση της αναδιοργάνωσης του κράτους, ο πόλεμος στην διαφθορά, η διαφάνεια και η αξιοκρατία. Και οι υποθέσεις αυτές έγιναν τεράστιες  κατά τα τελευταία 10 – 15 χρόνια όταν και η Ελλάδα μεγάλωσε. Για αυτά δεν μας ενημέρωσαν για το λόγο αυτό πήγαμε στην κρίση και χρειάστηκε η παρέμβαση της Τρόικας. Εγώ πιστεύω πως στις υποθέσεις αυτές δεν λήφθηκαν υπόψη από την Κυβέρνηση, αλλά και από το κόμμα στην οποία συμμετείχα και εγώ και δεν τα αντιμετωπίσαμε. Μέσω αυτής εγώ σκέφτομαι πως πρέπει εμείς νε συμπεριλάβουμε τους έλληνες πολίτες και να κάνουμε αλλαγές  και για το λόγο αυτό εγώ έχω προτείνει το δημοψήφισμα» είπε ο Παπανδρέου.
Όταν ρωτήθηκε για τις ευθύνες τους για την δημιουργία της ελληνική κρίσης, ο Γιώργος Παπανδρέου εκφράστηκε: « Εγώ ήμουν αυτός που θα διαχειριζόμουν την δημιουργημένη κρίση από τις προηγούμενες κυβερνήσεις, γιατί αυτή μας άφησαν με χρέος  50,6 % σχεδόν τα διπλάσια του χρέους που η Ελλάδα είχε. Επίσης αυτή πλαστογράφησαν τα στατιστικά, με τρόπο ώστε να το καλύψουν. Αυτά τα πράγματα δημιούργησαν την κρίση. Σίγουρα και με την κρίση της Ευρωζώνης και την Παγκόσμια κρίση, συνδεδεμένα με την κρίση μας.
Αλλά εγώ ήμουν αυτός που έπρεπε να πληρώσει το λογαριασμό των υπευθύνων των λαθών και αποτυχιών των άλλων.  Αλλά σίγουρα, κάνοντας αυτό χρειάστηκε εγώ να κάνω πολύ δύσκολες επιλογές, πολύ δύσκολες περικοπές».
Αναφερόμενος στις δημοσκοπήσεις, οι οποίες βγάζουν νικήτρια των εκλογών το κόμμα του ΣΎΡΙΖΑ, ο κ Παπανδρέου αναφέρεται σκεπτικός, για αυτό που μπορούν να κάνουν, αλλά δεν απορρίπτει την πιθανότητα συνεργασίας, σε περίπτωση που το κόμμα αυτό στηρίζει της προτάσεις του.
« Αυτό είναι ένα μεγάλο ερώτημα.  Αυτό που συμβαίνει τώρα με το ΣΥΡΙΖΑ είναι η έκφραση ενός ψήφου διαμαρτυρίας, εναντίων   των προβλημάτων των τελευταίων 5-6 ετών.  Αλλά το τι θα συμβεί εάν το Σύριζα θα έρθει στην εξουσία είναι στ’ αλήθεια ένα μεγάλο ερώτημα και κανένας δεν μπορεί να είναι ξεκάθαρος. Για το λόγο αυτό και εγώ έχω πει πως μας χρειάζεται ένα δημοψήφισμα, για το τι συζήτηση πρέπει να γίνει μεταξύ της Ελλάδας και της ΕΕ, οι έλληνες πολίτες πρέπει να υπογράφουν και να ψηφίσουν γι’ αυτό», είπε ο Παπανδρέου.
Ως ένα από τα πιο γνωστά πρόσωπα της ελληνικής πολιτικής, όταν ερωτήθηκε για τις συμφωνίες για τα θαλάσσια σύνορα μεταξύ των δύο χωρών, αυτό εκφράστηκε πως η λύση εξυπηρετεί τις δύο χώρες.
« Όπως γνωρίσετε υπήρχε μία συμφωνία από την προηγούμενη κυβέρνηση, η οποία αλλάχτηκε από το Συνταγματικό Δικαστήριο της Αλβανίας. Εμείς ελπίζουμε πως θα είμαστε σε κατάσταση να την κλείσουμε αυτή την συμφωνία και να εφαρμοστεί από τις δύο χώρες. Σκέφτομαι πως οι υποθέσεις αυτές πρέπει να τεθούν  προς συζήτηση  ως υποθέσεις  νίκης για όλους και όχι ως κάτι ανεπίλυτο. Από την ελληνική πλευρά αυτή η συμφωνία θεωρείται ως πραγματοποιημένη. Υπάρχουν μερικά σημεία που μέσω της συνεργασίας θα βρουν μια λύση για την υπόθεση αυτή, γιατί στο τέλος είναι προς όφελος και των δύο χωρών για να είμαστε ικανοί να χρησιμοποιούμε τις δικές μας οικονομικές αποκλειστικές περιοχές», τόνισε ο Παπανδρέου.   
Όσο  αφορά την Τσάμικη Υπόθεση, ο πρώην Πρωθυπουργός Παπανδρέου την ονόμασε ως μία πονεμένη ιστορία για τις δύο χώρες και σύμφωνα μ’ αυτόν δεν πρέπει να ανάψουν οι φλόγες των πόνων, αλλά πρέπει να μάθουμε από αυτά.
« Πρώτον, αυτή η υπόθεση είναι ιστορική, η οποία ήταν  επίπονη και για τις δύο πλευρές. Το πρώτο πράγμα που εμείς πρέπει να κάνουμε αρχικά είναι αυτό, γιατί εμείς δεν πρέπει να χωριστούμε και να δημιουργηθούν περισσότερα προβλήματα και πόνος και για τις δύο πλευρές. Εμείς τώρα πια είμαστε πολλές γενιές μακριά από αυτό και πρέπει να το δούμε από την ιστορική οπτική γωνιά, υπό το φως των νέων ελληνοαλβανικών σχέσεων. Εμείς δεν πρέπει να ανάψουμε τις φλόγες του  πόνου των πληγών του παρελθόντος, αλλά φυσικά πρέπει να μάθουμε από αυτά, άρα όπως τόνισα όχι να ρίξουμε βενζίνη. Πρέπει να δούμε και τις νομικές υποθέσεις. Από την εμπειρία μου, η Ελλάδα πάντοτε έχει πει πως αυτές οι υποθέσεις μπορούν να σταλούν στο Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, τις αποφάσεις του οποίου πάντοτε έχει εφαρμόσει η Ελλάδα», τόνισε ο Παπανδρέου.
Ο Γιώργος Παπανδρέου, γνωστός για τις φιλο-αλβανικές του πολιτικές κατά την διακυβέρνηση του, έχει εκφράσει την εμπιστοσύνη πως οι αλβανοί που ζουν στην Ελλάδα και  έχουν το δικαίωμα ψήφου θα τον στηρίξουν, υποσχόμενος πως θα συνεχίσει να είναι ένας από τους μεγαλύτερους υποστηρικτές των Αλβανών που ζουν στην Ελλάδα.


Σχόλιο: Αυτός στηρίζει τους Αλβανούς και δεν λέει κουβέντα για την μειονότητα το ίδιο και ο ΣΥΡΙΖΑ, τι θα κάνουμε τελικά που πάμε, θα ενδιαφερθεί κανείς για μας η θέλουν απλώς να μην υπάρχουμε. Ψηφίστε τους και θα δούμε τι ωραία θα περάσουμε μετά.  Δεκάδες είναι τα άρθρα υποστήριξης προς το ΣΥΡΙΖΑ από τα Αλβανικά ΜΜΕ, κάτι θα ξέρουν και εμείς δεν το ξέρουμε. Ίσως να γίνουν, πραγματικότητα τα  όσα σχεδιάζουν τόσα χρόνια, περί αλβανική μειονότητας και αρβανιτών με αλβανική συνείδηση.  

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Ενισχύστε οικονομικά την προσπάθεια μας!

Ετικέτες

ενημέρωση (2161) ενημέρωση-informacion (1436) Αλβανία (904) ορθοδοξία (422) ιστορία-historia (380) Εθνική Ελληνική Μειονότητα (366) ελληνοαλβανικές σχέσεις (311) ορθόδοξη πίστη - besimi orthodhoks (277) Εθνική Ελληνική Μειονότητα - Minoriteti Etnik Grek (253) Β Ήπειρος (239) ορθοδοξία-orthodhoksia (235) ορθόδοξη πίστη (222) εθνικισμός (195) διωγμοί (162) τσάμηδες (122) Κορυτσά-Korçë (120) shqip (119) Κορυτσά Β Ήπειρος (103) informacion (100) Αρχιεπίσκοπος Αναστάσιος (97) ορθόδοξη ζωή (96) ορθόδοξη ζωή- jeta orthodhokse (76) διωγμοί - përndjekje (62) ορθόδοξο βίωμα (59) εθνικισμός-nacionalizmi (56) ορθόδοξη εκκλησία της Αλβανίας (55) Ελλάδα-Αλβανία (48) Ι.Μ Κορυτσάς - Mitropolia e Shenjtë Korçë (46) ανθελληνισμός (44) πολιτισμός - kulturë (44) Ελληνικό Σχολείο Όμηρος (43) besimi orthodhoks (40) Γενικό Προξενείο Ελλάδος Κορυτσά (39) Ορθόδοξη Αυτοκέφαλη Εκκλησία της Αλβανίας - Kisha Orthodhokse Autoqefale Shqiptare (37) ιστορία ορθοδοξίας (36) βίντεο (34) Shqipëria (32) ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ 1821 (32) κομμουνισμός- komunizmi (30) πνευματικά (27) Μητρόπολη Κορυτσάς - MItropolia e Korçës (24) πολιτική-politikë (24) απόδημος ελληνισμός-helenizmi i diasporës (22) αλβανικά (21) εκπαίδευση (21) Αρχαία Ελλάδα (20) helenët-Έλληνες (19) κομμουνισμός (19) Greqia (17) Βλαχόφωνοι Έλληνες (15)