«Η ομορφότερη κρυμμένη πόλη-φρούριο». - Monemvasia - Qyteti-kështjellë më i bukur në botë

Αφιέρωμα στην “κρυμμένη” πόλη της Μονεμβάσιας φιλοξενεί η αμερικανική έκδοση της Huffington Post, η οποία σχολιάζει πως αν και «έχει ανακαλύψει αρκετές κρυμμένες πόλεις», ποτέ καμία δεν αποδείχθηκε τόσο όμορφη όσο η Μονεμβάσια στην Ελλάδα. “Σκαρφαλωμένη” σε ένα νησί των ακτών της Πελοποννήσου, η ονομασία της πόλης “Μονεμβάσια” σημαίνει “μοναδική είσοδος”. Η “κρυμμένη” τοποθεσία μπορεί να υπερηφανεύεται πως αποτελεί ένα τεράστιο βυζαντινό φρούριο (εξ ου και το παρατσούκλι “φρούριο της πόλης”), αλλά σίγουρα ένα πράγμα είναι σε κοινή θέα: το πλήθος των κοντινών παραλιών, που είναι προσβάσιμες τόσο για τους τουρίστες όσο και για τους ντόπιους. Ο ποιητής, Γιάννης Ρίτσος είχε αποκαλέσει τη Μονεμβάσια "πλοίο από πέτρα", και όσοι την έχουν επισκεφθεί κάνουν λόγο για ένα για μια "αναζωογονητική απόδραση" από τον πραγματικό κόσμο. Εάν θέλεις να αποκοπείς από αυτόν, κρύψου στο νησί και πέρνα τις μέρες σου και αναζήτησε τα ίχνη του Βυζαντίου, των Φράγκων, των Ενετών και των Οθωμανών που έχουν αφήσει τη σφραγίδα τους στην πόλη. Εντυπωσιακή αρχιτεκτονική και σημάδια της ιστορίας όπου και αν στρίψεις. Αν μάλιστα αναζητάτε λίγη περιπέτεια, το καλύτερο αξιοθέατο του νησιού είνα το Σπήλαιο της Καστανιάς. Περιγράφεται ως ένα αξιοθέατο "που πρέπει να δείτε" για όλους τους τουρίστες. Η σπηλιά "χρειάστηκε" χρόνια για να "σμιλευτεί" και είναι γεμάτη από ενδιαφέροντα γεωλογικά "θαύματα". Ακριβώς δίπλα θα βρείτε μια καφετέρια και μια εκκλησία που παλαιότερα επέλεγαν να επισκέπτονται οι πειρατές."Οι γνώστες, λένε πως η Ελλάδα είναι εκπληκτική το χειμώνα, που σημαίνει πως και τώρα θα ήταν μια ιδανική στιγμή για την επισκεφθείτε. Αποδράστε από τα πλήθη, απολαύστε την γευστική κουζίνα της Μονεμβασιάς και εξερευνήστε την αρχαία ιστορία της" προτρέπει το άρθρο και δίνει ραντεβού στη Μονεμβάσια.
Një dedikim  për qytetin e “fshehur” të Monemvasiasë publikoi versioni amerikan i Huffington Post, e cila komenton se mgjth se “ka zbuluar mjaft qytete të fshehura”, kurrë ndonjëra prej tyre nuk u konfirmua kaq e bukur sa qyteti Monemvasia në Greqi.
“I kacvierur” në një ishull të brigjeve të Peloponezit, emërtimi i qytetit “Monemvasia” do të thotë “Hyrja e vetme”. Kjo vendodhje e “fshehur” mund të krenohet që përbën një kështjellë të stërmadhe bizantine (prandaj dhe emri “kështjella e qytet”), por me siguri një diçka ëstë në pamje publike: shumica e plazheve të afërta, që janë të arritshme si nga turistët ashtu dhe nga vendasit. Poeti Jani Rico, e ka quajtur Monemvasianë “anije prej guri”, dhe të gjithë që e kanë vizituar flasin për një “arratisje jetëprurëse” nga bota e vërtetë. Nëse do që të shkëputesh prej saj, fshehu në ishull dhe kalo ditët e tua dhe kërko gjurmët e Bizantit, të Frangëve, të Enetëve dhe të Osmanëve që kanë lënë vulën e tyre në qytet. Impresionuese është arkitektura dhe shenjat e historisë kudo që të shkosh. Nëse bile kërkon pak aventur, pika më e bukur e ishullit është shpella e Kastaniasë. Përshkruhet si një prej atraksioneve “që duhet të shihni” për të gjithë turistët. Shpellës ju “deshën” vite që të “përpunohej” dhe të ishte plot me “mrekulli” gjeologjike.
Pikërisht pranë do të gjeni një kafene dhe një kishë që më herët e zgjidhnin që ta vizitonin piratët. “Njohësit, thonë se Greqia është e mrekullueshme në dimër, që do të thotë se dhe tani do të ishte një mundësi e mirë për ta vizituar. Arratisuni nga turmat, shijoni guzhinën e Monemvasiasë dhe hulumtoni historinë e saj të lashtë.


Σχόλια