ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΉ ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΉ ΙΣΤΟΡΙΚΉ ΟΡΘΌΔΟΞΗ ΤΩΝ ΚΟΡΥΤΣΑΙΩΝ ΗΠΕΙΡΩΤΏΝ

Γρηγόρης Καραμέλος :Ύπουλο παιχνίδι με την ορθοδοξία στην Αλβανία - Ligoraq Karamelo: Loje tinzare me orthodhoksine ne Shqiperinga Ligoraq Karamelo

Kur dolen rezultatet e Censusit 2011 te gjithe u shokuam me shifren 6.78%, qe tregonte perqindjen e orthodhokseve ne raport me popullsine e pergjithshme ne Shqiperi. Pati reagime te ashpra nga kasha orthodhokse, organizata, individe nga vendi e te huaj. Aso kohe, PBDNJ ne opozite e perkrah PS. Iu kerkoi drejtuesve te kesaj te fundit se duhet te reagojme politikisht sepse kjo eshte nje shifer jashte cdo realiteti. Ata jo vetem nuk reaguan, por na akuzuan se "po perdorni fene per qellime politike".
Tani qe koha u be deshmitare e mjaft ngjarjeve te lidhura me kishen orthodhokse kostatojme se ajo nuk ishte nje rastesi, por fillimi i zbatimit te nje skenari tendencioz e dashakeqes ndaj orthodhoksise ne Shqiperi. Pse kemi te drejte ta themi kete? Kjo sepse:
- Vitet e fundit jane shfaqur disa veprime qe kane prapavije te dukshme antiorthodhoksise: ku mund te vecohen, vjedhja e demtimi i shfrenuar i kishave-i pandeshkuar, tjetersimi i kishes se Shen Merise Permet, prishja e kishes se Shen Thanasit ne Dhermi, goditja e priftit ne Sarande, heqja e rrethimit te jashtem tek Katedralja e madhe ne Tirane, etj
- Ka nje arbitraritet te spikatur vetem ndaj komunitetit orthodhoks, duke mos respektuar e shkelur marreveshjen midis kishes orthodhokse  e shtetit ne shume pika te saj
- Ka mungese te theksuar deshire e vullneti ne moskthimin e pronave te panumerta te ketij komuniteti dhe asnje perpjekje per zgjidhje ligjore per tia rikthyer  objektet e tjetersuara nga te tretet. Ende shteti mban kisha momunente kulture dhe ikona te kishes neper depo e muzeume, duke mos ia lene kishes orthodhokse te administroje pasurine e saj.
- Ka perpjekje sistematike per te denigruar figuren e kontributin kolosal te udheheqesit te ketij komuniteti, Fortlumturise se Tij Anastasit ne ringritjen e ringjalljen e besimit e institucioneve orthodhokse ne Shqiperi, (per habi atij ende nuk i eshte dhene shtetesia shqiptare!)
Te gjitha keto, por edhe te tjera, do te vazhdonin te endeshin kaotikisht te hamendesuara ne mendjen time, por ajo qe m' i perforcoi dhe me nxiti e me imponoi t'i shkruaj ishte fjala e kryeministrit ne interpelancen parlamentare te dt.15.10.2015 me deputetin e njekohesisht kryetarin e PBDNJ-se. Aty u provua se keto qe ndodhen nuk qenkan te rastesishme. Dikujt i intereson e po punon qe komuniteti orthodhoks te jete minoritet ndaj komuniteteve te tjera fetare, ne vlere, ne permbajtje ne numer, ne kontribut shoqeror dhe per ta paraqitur si te tille po aktivizohen mekanizma te ndryshem. Si u zvogelua ky komunitet kaq papritur, kur dihet qe historikisht ai qendron tek shifrat 25-35 % dhe qe ata qe e kane braktisur ate numerohen me gishtat e dores(perfshi edhe kryeministrin tone), ndersa ata qe e perqafojne besimin orthodhoks shtohen me mijra. Por nje zvogelim i tille behet me karshillek per ta paraqitur Shqiperine si te tille qe ne fene e krishtere dominon feja katolike dhe kete o bejne cmos ta shtrijne edhe prapa ne kohe. Kjo deshmohet edhe me kishat orthodhokse ne veri te vendit qe tashme nuk egzistojne, me dyzimin e fese te Gjergj Kastriotit,etj. Nga ana tjeter keto veprime cojne ne thellimin e percarjes dhe te antagonizmit midis dy besimeve te krishtera, duke e kaluar besimin orthodhoks ne inferioritet me besimin katolik. Ndryshe si te shpjegohet aktivizimi i kryeministrit katolik, ne nje rast te paprecedente, te nderhyje ne punet e brendshme te nje komuniteti, (kur feja eshte e ndare nga shteti) te promovoje nje rryme percarese ne orthodhoksi, unitizmin, e cila ka perenduar ne kete vend, duke deshtuar shekuj me pare. Ose perpiqet tju veshe murgjve katolike te shek. te 17-te, petkun patriotik, duke iu atribuar mesimin e gjuhes shqipe ne zonen e Bregut, duke nenkuptuar e pranuar se aty banoret nuk e dinin gjuhen shqipe, nuk e flisnin ate.!! Nderhyn e mban ne goje kontributin e kryepeshkopit, udheheqesit shpirteror te ketij komuniteti. Provokon percarje ne gjirin e komunitetit orhodoks, duke ngaterruar qellimisht kombesine me fene. Orthodhokset ne Shqiperi, por edhe kudo ne bote jane te gjithe vellezer ne Krishtin, pavaresisht se nga kombesia mund te jene shqiptare,greke,vllehe, bullgare, serbe etj. Padyshim, ata jane teper te lidhur shpirterisht midis tyre, sepse ne themel te formimit e te karakterit te tyre qendrojne vlerat universale e virtytet e cmuara te besimit orthodhoks, te misheruara e trasheguara e te pandryshuara brez pas brezi ne shekuj.Sa per kombesine, ajo eshte nje e drejte vetiake e bazuar ne dokumentat themelore e Karten Universale te te Drejtave te Njeriut dhe nuk mund te thuash qe "orthodhokset shqiptare nuk jane greke", por ata jane shqiptare, greke, vllehe, bullgare, serbe etj dhe ata i mbron Kushtetuta e Republikes se Shqiperise.
Nga Ligoraq KarameloΓρηγόρης Καραμέλος.
(Φυσικός- Πρώην Βουλευτής Κορυτσάς με το ΚΕΑΔ, Πρώην Πρόεδρος Ομόνοιας)  

Όταν δημοσιεύτηκαν τα αποτελέσματα της Απογραφής κατά το έτος 2011 όλοι συγκλονιστήκαμε με το ποσοστό 6,78 % το οποίο στην ουσία έδειχνε και το ποσοστό των ορθοδόξων σε σχέση με το γενικό πληθυσμό στην Αλβανία. Υπήρχαν έντονες αντιδράσεις από την Ορθόδοξη Εκκλησία, διάφορες οργανώσεις, εγχώριες και ξένες.
Τότε το ΚΕΑΔ στην αντιπολίτευση και στο πλευρό του Σοσιαλιστικού Κόμματος, ζήτησε από τους αρχηγούς του ΣΚ ν’ αντιδράσουν πολιτικά γιατί ο αριθμός αυτός είναι εκτός πραγματικότητας, δεν παρουσιάζει την αλήθεια. Εκείνοι όχι μόνο δεν αντέδρασαν αλλά μας κατηγόρησαν πως «χρησιμοποιούσαμε την θρησκεία για πολιτικούς λόγους».

Τώρα που ο χρόνος έγινε μάρτυρας πολλών γεγονότων που έχουν σχέση με την Ορθόδοξη Εκκλησία, διαπιστώνουμε πως η απογραφή δεν ήταν κάτι τυχαίο, αλλά η αρχή της εφαρμογής ενός μεροληπτικού και κακόβουλου σεναρίου εναντίων της Ορθοδοξίας στην Αλβανία.
 Γιατί έχουμε δίκαιο όταν το λέμε αυτό?

-         Τα  τελευταία χρόνια έχουν πραγματοποιηθεί στην Αλβανία πράξεις με ευδιάκριτο αντι-ορθόδοξο φόντο, όπου θα ξεχωρίζαμε, την συνεχόμενη και ανεξέλεγκτη και ατιμώρητη βεβήλωση των ορθόδοξων ναών, την καταστροφή του Ναού της Παναγίας στην Πρεμετή, η καταστροφή του ναού του Αγίου Αθανασίου στους Δρυμάδες, η ασκούμενη βία σε ιερέα στους Αγίους Σαράντα, η αφαίρεση της σιδερένιας περίφραξης από το Καθεδρικό Ναό στα Τίρανα κ.α.
-         Διακρίνεται μια ιδιαίτερη αυθαιρεσία η οποία στρέφεται ενάντια στην ορθόδοξη κοινότητα,  δείχνοντας ασέβεια και καταπατώντας την συμφωνία μεταξύ της ορθόδοξης εκκλησίας και του κράτους σε πολλά σημεία.

-         Υπάρχει έντονη έλλειψη βούλησης και επιθυμίας για την επιστροφή των αμέτρητων εκκλησιαστικών περιουσιών που στην ουσία ανήκουν στην ορθόδοξη κοινότητα αλλά και καμία προσπάθεια για νόμο - πλαίσιο  που θα επέτρεπε την επιστροφή των ιδιοκτησιών που τώρα πια έχουν αλλοτριωθεί από τρίτους. Ακόμη το κράτος κρατά κάποια «μνημεία πολιτισμού» και ιερές εικόνες της εκκλησίας σε διάφορες αποθήκες μουσείων, χωρίς να δίνει το δικαίωμα της αυτοδιαχείρισης της περιουσίας της στην Ορθόδοξη Εκκλησία.

-         Υπάρχει συστηματική προσπάθεια για την υποβάθμιση του προσώπου αλλά και της τεράστιας προσφοράς του αρχηγού της κοινότητας αυτής, του Μακαριότατου Αρχιεπισκόπου Αναστασίου, στην ανασυγκρότηση και ανάστασης της πίστης και των εκκλησιαστικών ιδρυμάτων στην Αλβανία (είναι να απορεί κανείς   για το γεγονός πως δεν του έχει δοθεί ακόμα η αλβανική υπηκοότητα!).

Όλα αυτά αλλά και πολλά άλλα θα μπορούσαν να περιτριγυρίσουν χαοτικά στο μυαλό μου, αλλά αυτό που ενίσχυσε και με υποκίνησε και υποχρέωσε να γράψω ήταν ο λόγος που κράτησε στη βουλή ο πρωθυπουργός κατά την επερώτηση που έγινε στις 15-10-2015 από τον βουλευτή και συγχρόνως και πρόεδρο του ΚΕΑΔ. Εκεί αποδείχθηκε πως αυτά που συνέβησαν δεν ήταν τυχαία. Σε κάποιον  συμφέρει, και εργάζεται με στόχο η ορθόδοξη κοινότητα  να μειονεκτεί σε σύγκριση με τις άλλες θρησκευτικές κοινότητες, σε αξία, ουσία, αριθμούς, κοινωνική προσφορά και για να την παρουσιάζει ως τέτοια, δραστηριοποιούνται διάφοροι μηχανισμοί. Πως μίκρυνε αυτή η κοινότητα τόσο ξαφνικά, όταν ξέρουμε ιστορικά πως αποτελεί τουλάχιστον το 25-35% του πληθυσμού και ότι αυτοί που την εγκατέλειψαν  μετρούνται στα δάκτυλα ενός χεριού (συμπεριλαμβανομένου εδώ και τον πρωθυπουργό μας), ενώ αυτοί που αγκαλιάζουν την ορθόδοξη πίστη είναι κατά χιλιάδες. Αλλά μια τέτοια σμίκρυνση γίνεται για λόγους αντιπαλότητας με στόχο να παρουσιάσουν την Αλβανία ως μια χώρα όπου οι χριστιανοί κατά πλειοψηφία είναι καθολικοί και γι’ αυτό κάνουν ότι μπορούν να το επεκτείνουν βαθιά στο χρόνο. Αυτό το μαρτυρούν και οι ορθόδοξες εκκλησίες στα βόρεια της χώρας που τώρα πια δεν υπάρχουν, ο  θρησκευτικός δυισμός  του Γεωργίου Καστριώτη κ. α. Από την άλλη πλευρά αυτές οι πράξεις οδηγούν στην εμβάθυνση της διχόνοιας και του ανταγωνισμού μεταξύ της Ορθοδοξίας, τοποθετώντας την ορθοδοξία κατώτερα σε σχέση με το καθολικισμό. Αλλιώς πώς να εξηγηθεί η ενεργοποίηση του καθολικού πρωθυπουργού, σε μια ανεπανάληπτη περίπτωση παρέμβασης στις εσωτερικές υποθέσεις μιας κοινότητας, (όπου η θρησκεία διαχωρίζεται από το κράτος) να προωθεί ένα διχαστικό ρεύμα κατά της ορθοδοξίας όπως είναι ο ουνιτισμός, το οποίο έχει δύση στην χώρα αυτή αιώνες πριν. Ή να προσπαθεί να ντύσει τους καθολικούς μοναχούς του ΙΖ αιώνα, με το πατριωτικό μανδύα,   αποδίδοντας τους την εκμάθηση της αλβανικής γλώσσας στις παραθαλάσσιες περιοχές, υπονοώντας και αποδεχόμενος πως εκεί οι κάτοικοι δεν ήξεραν την αλβανική γλώσσας και δεν την μιλούσαν!!
Παρεμβαίνει και αναφέρεται στην προσφορά του Αρχιεπισκόπου τον πνευματικό ηγέτη αυτής της κοινότητας.
Προκαλεί διχόνοια στους κόλπους της ορθόδοξης κοινότητας, μπερδεύοντας την εθνικότητα με την θρησκεία. Οι Ορθόδοξοι στην Αλβανία, αλλά και παντού στο κόσμο είναι εν Χριστό αδέρφια, ανεξάρτητα από την εθνικότητα μπορεί να είναι, Αλβανοί, Έλληνες, Βλάχοι, Βούλγαροι, Σέρβοι κλπ.
Αναμφίβολα αυτοί είναι συνδεδεμένοι πνευματικά μεταξύ τους, διότι στη βάση της μόρφωσης και του χαρακτήρα τους στέκονται οι παγκόσμιες αξίες  και ανεκτίμητες αρετές  της ορθόδοξης πίστης, ενσαρκωμένα και κληρονομημένα και  αμετάβλητα από γενιά σε γενιά στους αιώνες. Όσο αφορά την εθνικότητα, αυτή είναι προσωπικό δικαίωμα το οποίο βασίζεται στα Παγκόσμια Χάρτα των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου και δεν μπορείς να πεις «οι ορθόδοξοι αλβανοί δεν είναι έλληνες», αλλά αυτοί είναι, Αλβανοί, Έλληνες, Βλάχοι, Βούλγαροι, Σέρβοι κλπ και αυτούς τους προστατεύει το Σύνταγμα της Αλβανικής Δημοκρατίας.

Γρηγόρης Καραμέλος.

Αποκλειστικά για το Πελασγός Κορυτσάς. 
Share:

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Επιλεγμένα Κείμενα- Tekste të zgjedhura

Σύντομα .... - Së shpejti....

Σοφά Λόγια - Fjalë të urta

Σύντομα... Së shpejti...........

Λίστα ιστολογίων/ Listë faqesh

Πελασγός Κορυτσάς. Από το Blogger.