Featured Post

Κωνσταντίνος Καβάφης - Θερμοπύλες! - Kostas Kavafis Termopile[1]

Εικόνα
Kostas KavafisTermopile[1]Nder u qoftë atyre që jetën e çojnëduke ruajtur Termopilet.Nuk tunden kurrë nga detyra;mbeten të drejtë dhe të rreptë në çdo vepër,por plot me keqardhje, plot dhembshuri;zemërgjerë kur janë të pasur, kur janë të varfërsërish pak zemërgjerë,gjithmonë ndihmojnë me sa munden;thonë ngaherë të vërtetën,por gënjeshtarët nuk i urrejnë.Edhe më shumë nder u ka hijekur parashohin (dhe këta janë të shumtë)se në fund do të shfaqet Efialti,se medët, më në fund, do të shkojnë tutje.
[1]Në vitin 480 Greqia u pushtua nga persët (medët), që udhëhiqeshin nga perandori Kserks. Mbreti spartan Leonida, në krye të 7 000 grekëve, mori urdhër të ndalte përparimin e ushtrisë perse në Termopile (Greqia qendrore), një kalim i ngushtë mes detit dhe maleve të pakapërcyeshme. Ushtria perse, e përbërë prej 250 000 trupash dhe shumë e fuqishme, sulmoi dy herë, por që të dyja herët u shtrëngua të tërhiqej, pasi kalimi ishte kaq i ngushtë, sa nuk mund të poziciononin të gjitha forcat e tyre. M…

Μήνυμα Υφυπουργού Εξωτερικών κ. Κωνσταντίνου Βλάση προς τον Απόδημο Ελληνισμό για την εορτή του Πάσχα / Mesazh i Zëvendesministrit te puneve te Jashteme z. Konstantinos Vlasis drejtuar Grekeve jashte Atdheut me rastin e festes se Pashkëve

Η εικόνα ίσως περιέχει: ουρανός, δέντρο, νύχτα, φυτό και υπαίθριες δραστηριότητες

Αγαπητοί συμπατριώτες και συμπατριώτισσες,
απανταχού Έλληνες και Ελληνίδες,

η φετινή Μεγάλη Εβδομάδα είναι σίγουρα διαφορετική από κάθε άλλη χρονιά. Υπό κανονικές συνθήκες, αυτές τις Άγιες μέρες συναντιόμαστε στις εκκλησίες, προκειμένου, όλοι μαζί, να βιώσουμε σε κλίμα κατάνυξης τη μεγαλύτερη εορτή της Χριστιανοσύνης. Το ελληνικό Πάσχα είναι μοναδικό, μία ιερή μυσταγωγία, η οποία μας καθιστά κοινωνούς στα Πάθη, στην Σταύρωση και στην Ανάσταση του Κυρίου. Είναι ένα βίωμα το οποίο αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της παράδοσης και της κληρονομιάς του τόπου μας, της ελληνικότητάς μας.
Όλοι θα θέλαμε να εορτάσουμε και φέτος το Πάσχα, όπως μόνο εμείς οι Έλληνες ξέρουμε. Στις ιδιαίτερες πατρίδες μας, κοντά στους δικούς μας ανθρώπους. Ωστόσο, η φετινή συγκυρία δεν μας το επιτρέπει. Τούτη τη χρονιά, που έχει σημαδευτεί από την πανδημία του κορωνοϊού, μοναδική προτεραιότητα δεν μπορεί να είναι άλλη από την προστασία της υγείας μας, αλλά και της υγείας των συνανθρώπων μας. Για το λόγο αυτό ακολουθούμε τις οδηγίες των ειδικών, μένουμε σπίτι, στεκόμαστε δίπλα σε όσους μας έχουν ανάγκη.
Στις δύσκολες αυτές στιγμές, η σκέψη η δική μου και όλων μας εδώ στη μητέρα Πατρίδα είναι πάντα κοντά σε εσάς, στις Ελληνίδες και στους Έλληνες της Διασποράς, που δοκιμάζεστε, ευρισκόμενοι μακριά από τον τόπο σας. Μείνετε ενωμένοι, με πίστη και αισιοδοξία. Κλείστε την Πατρίδα στην ψυχή σας και θα αντλήσετε αστείρευτη δύναμη. Άλλωστε, εσείς γνωρίζετε από δυσκολίες. Και ξέρετε πως στις πιο σκοτεινές στιγμές η αγάπη μας για την Ελλάδα είναι η πυξίδα που μας βοηθά να διασχίσουμε τα πιο δύσβατα μονοπάτια.
Αυτό το Πάσχα θα είναι για όλους μας διαφορετικό. Αυτό, όμως, δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να συναισθανθούμε το βαθύτερο νόημα αυτών των ημερών. Όσο σκληρή και εάν είναι μια δοκιμασία, στο τέλος του δρόμου υπάρχει πάντοτε το Φως και η Ελπίδα. Και το τέλος αυτό δεν είναι μακριά.
Εύχομαι Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα με υγεία σε όλο τον κόσμο. Εύχομαι του χρόνου να έχουμε τη δυνατότητα να γιορτάσουμε τις μέρες αυτές υγιείς με τους αγαπημένους μας ανθρώπους, όπου και αν αυτοί βρίσκονται.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΛΑΣΗΣ

Σχόλια

Δημοφιλείς αναρτήσεις από αυτό το ιστολόγιο

Δίνουν ελληνική υπηκοότητα σε χιλιάδες αλλοδαπούς & την αρνούνται στους Βορειοηπειρώτες μετά από απαίτηση της Αλβανίας!

Οι κομμουνιστικές φυλακές και τα στρατόπεδα συγκέντρωσης του Ε Χότζα στην Αλβανία! - Burgjet komuniste të E Hoxhës në Shqipëri!

Απόσπασμα από την διαθήκη του Αβδούλ Μπέη Σελίμη του Δελβίνου! - Pjesë nga Testamenti i Abdul Bej Selimi e Delvinës

Ο Ισμαήλ Κεμαλ ο μεγάλος φιλέλληνας και η εφημερίδα του! - DOKUMENT HISTORIK: ISMAIL QEMALI, GAZETA E TIJ GREKO-SHQIPTARE DHE ARTIKULLI I TIJ MBI HELENIZMIN

Επιστολή Πατριάρχη προς Ορθόδοξες Εκκλησίες : Μην υποχωρείτε – Δεν θα μείνουμε άφωνοι!!!