Σάββατο 28 Μαΐου 2022

Γ Καραμέλος, π. Βουλευτής, Κορυτσάς: "Πίσω από τις δηλώσεις για τους τσάμηδες κρύβονται συμφέροντα άλλων χωρών!"- L Karamelo, ish deputet i Korçës: "Prapa deklaratave në lidhje me "çështjen çame" fshihen interesa të tjera!"

 Για τον πρώην βουλευτή κ. Γρηγόρη Καραμέλο, μέλος της Εθνικής Ελληνικής Μειονότητας, η επίσκεψη του Υπουργού εξωτερικού της Ελλάδας στην Αλβανία κ Νίκο Δένδια ήταν επιτυχημένη.

Καλεσμένος στην εκπομπή  Studio Live’ με τον δημοσιογράφο Άρμπερ Χίταϊ, ο κ Καραμέλο ερωτήθηκε για το θέμα που αφορούσε την έγερση «τσάμικου ζητήματος» από την Υπουργό Εξωτερικών της Αλβανίας κα Όλτα Τζάτσκα .

Ο κ Καραμέλο ανέφερε:

«Η Επίσκεψη του Υπουργού Εξωτερικών της Ελλάδας θα μπορούσε να θεωρηθεί επιτυχημένη. Συζητήθηκαν και συμφωνήθηκαν μια σειρά σημαντικών θεμάτων. Ο τρόπος που παρουσιάστηκε απρόσμενα αυτό το πρόβλημα αποτέλεσε ένα δυσάρεστο γεγονός. Δεν προκάλεσε μόνο μια άμεση αντίδραση αλλά έθεσε ένα θέμα που θεωρείται λήξαν από την ελληνική πλευρά. Η κατάσταση αυτή οδήγησε σε ακραίες δηλώσεις που αφορούσαν το θέμα. Θεωρώ ανώριμη την πράξη της Υπουργού καθώς φάνηκε πως σε συζητήσεις με πρώην υπουργό έχει συμφωνηθεί για κάποια πράγματα. Δεν θα είναι εμπόδιο στην ενταξιακή πορεία της χώρας. Ήταν μια λαογραφική αντιμετώπιση, ίσως συναισθηματική, ίσως προεκλογική. Ήταν λάθος να αναφερθεί εκείνη την στιγμή.

Τώρα πια είναι ξεκάθαρο σ’ αυτά τα 32 χρόνια πως αυτό το πρόβλημα είχε τα σκαμπανεβάσματα του. Έχει εξυπηρετήσει ως ένα εξωτερικό πρόβλημα για τους εκλογικούς στόχους των κομμάτων. Σαν ένα πρόβλημα όπως το έχουν στο κεφάλι τους απέναντι στις πολύ καλές σχέσεις που θα μπορούσαμε να έχουμε με την Ελλάδα και κρατούν μέσα από αυτό ζωντανά τις εθνικιστικές  ρητορικές.

Από την πλευρά της Ελλάδος έχουν ξεκαθαρίσει πως αυτό το πρόβλημα δεν υπάρχει, ως τέτοιο να ασχοληθούμε πάλι  με αυτό το πρόβλημα κατά την άποψη μου είναι χάσιμο χρόνου και εμπόδια για να δούμε το μέλλον»

Κατά την συζήτηση σχετικά με το καθορισμό των θαλάσσιων συνόρων, ο κ Καραμέλο είπε πως ο φάκελος είναι έτοιμος αλλά ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Ιλλύρ Μέτα, για προσωπικό εγωισμό, δεν έχει δώσει στην πρωθυπουργό την έγκριση για να το συνεχίσει.

«Εγώ θεωρώ πως το θέμα του καθορισμού των θαλάσσιων συνόρων, έχει αποδειχθεί πως είναι ένα πολιτικό παιχνίδι που υποκινείται από άλλους παράγοντες. Ήταν μία συμφωνία που πήρε την έγκριση και τον δύο πλευρών. Θεωρώ πως αυτό θα είχε εφαρμοσθεί. Ο τρόπος που ερμηνεύτηκε από το  Συνταγματικό Δικαστήριο είχε πρόβλημα, καθώς σύμφωνα με τους ειδικούς δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα. Απλά χρησιμοποιήθηκε για την τόνωση του εθνικισμού. Ως τέτοια εκεί κρύφτηκαν και συμφέροντα άλλων χωρών. Θεωρώ πως η έγκριση και η συμφωνία μεταξύ των δύο πρωθυπουργών ώστε να λύσουν αυτό το θέμα στην Χάγκι, είναι ένα σημαντικό βήμα. Είναι θετική ως απόφαση ώστε να τελειώσει αυτή η Οδύσσειας. Από όσα ακούσαμε πως ο φάκελος δεν είναι έτοιμος καθώς ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας το έχει σταθεί ως εμπόδιο, για καθαρά εγωιστικούς λόγους, για ιδιαίτερα θέματα και δεν έχει εξουσιοδοτήσει των πρωθυπουργό. Δυστυχώς αυτά θα πρέπει να λήξουν να τελειώσουν μια και καλή. Δεν μπορούν να σχολιάσουν οι άλλοι πως ο Π.Δ κρατά παγωμένη την συμφωνία για το καθορισμό των θαλάσσιων συνόρων καθώς ο πρωθυπουργός μπορεί ν’ αποκομίσει τα οφέλη αυτής της συμφωνίας.»

Για να λύσουν αυτή την διαφορά η Ελλάδα και η Αλβανία θα πρέπει να περιμένουν την απομάκρυνση του Προέδρου Ιλλύρ Μέτα. Αυτή την δήλωση έκανε ο Ελληνας Υπ. Εξ Νίκος Δένδιας λίγες μέρες μετά την επίσκεψη του στα Τίρανα. Ο Δένδιας μίλησε στο ραδιόφωνο του Σκάϊ 100.3. Εκεί ανέφερε πως δεν έχει δώσει την εξουσιοδότηση για την επίλυση του θέματος ο πρόεδρος.  

Ετοίμασε μετέφρασε ©Πελασγός Κορυτσαάς

Për ish-deputetin Ligor Karamelo, pjesë e minoritetit grek, vizita e ministrit të Jashtëm grek në Shqipëri Nikos Dendias ishte e suksesshme. I ftuar në emisionin ‘Studio Live’ me gazetarin Arbër Hitaj, Karamelo u pyet ne lidhje me ngritjen e çështjes çame nga ministrja e Jashtme Olta Xhaçka, për të cilën tha se ishte një veprim i pamatur nga ana e ministres.

Ish Deputeti z Karamelo tha:

‘Vizita e ministrit të jashtëm grek mund të konsiderohet e suksesshme. U diskutua dhe u ra dakord për një sërë problemesh të rëndësishme.  Mënyra sesi u trajtua ky problem në mënyrë të papritur ishte një episod jo i këndshëm. Ajo jo vetëm që shkaktoi reagim dhe rihapi një problem që konsiderohet i mbyllur nga pala greke. U detyrua të kalojë në deklarata ekstreme sa i përket çështjesh. E quaj të pamatur veprimin e ministres. Rezultoi se në bisedime të ish-ministrit është rënë dakord në disa probleme. Nuk do jetë pengesë ne procesit integruese të vendit tonë. Ishte një trajtim folklorik, emocional ndoshta elektoral. Ishte i gabuar të trajtohej në atë moment.

 

 

 

Tashmë është bërë e qartë në këto 32 vite, se ky problem ka pasur ulje ngritjet e tija. Ka shërbyer si një problem i jashtëm për qëllimet elektorale të partive. Si një problem siç e kanë mbi kokë në marrëdhëniet shumë të mira që mund të kemi me Greqinë dhe për të mbajtura gjallë retorikat nacionaliste. Nga ana e Greqisë është sqaruar se ky problem nuk ekziston, si i tillë të merremi përsëri me këtë problem do të jetë kohë e humbur dhe pengesë për të parë nga e ardhmja.’- tha Karamelo.

I ndalur në çështjen e detit, Karamelo tha se dosja nuk është gatit, pasi presidenti Ilir Meta për egon e tij personale nuk i ka dhënë kryeministrit autorizimin për ta përgatitur.

‘Unë gjykoj se çështja e marrëveshjes së detit, është e vërtetuar se ishte një lojë politike e nxitur nga faktorë të tjerë. Ishte një marrëveshje që mori miratimin e të dyja palëve. Mendoj se ajo do të kishte gjetur zbatim. Mënyra si u interpretuar në GJK kishte problem, por sipas mendimit të specialistëve ajo nuk kishte problemi. Pati karakter vetëm për rritur frymën nacionaliste. Si e tillë aty fshiheshin edhe interesa të vendeve të tjera. Gjykoj se miratimi dhe rënia dakord nga ana e kryeministrit bashkë me kryeministrin grek për ta çuar çështje në Hagë, ishte një hap pozitiv. Kjo ishte pozitive për të mbyllur këtë Odise kaq të gjatë. Nga ato që dëgjuam se dosja nuk është e gatshme për arsye se presidenti e ka penguar këtë dhe nuk i ka dhënë kryeministrit autorizimin për ta përgatitur, mendoj se kemi të bëjmë me egon personale të presidentit, me probleme të ngushta, të cilat për fat të keq në vend që të eliminohen ato duhet të marrin fund një herë e mirë. Nuk mund të komentojnë të tjerët që presidenti mban peng marrëveshjen e detit, pasi kryeministri mund të marrë tagrin e suksesit të kësaj marrëveshje. Janë çështje që nuk zgjidhin problemin.’- tha Karamelo.

Për të çuar çështjen e ndarjes së detit, Greqia dhe Shqipëria do të presin ikjen e Presidentit ilir Meta. Deklaratën e bëri në një intervistë për mediat greke ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, pak ditë pas vizitës së tij në Tiranë. Dendias ka folur për Radion ‘SKAI 100.3 FM’. Kryediplomati grek është shprehur se Meta ende nuk ka dhënë autorizim për këtë çështje.

Burimi: Shqiptarja.com


Δεν υπάρχουν σχόλια: